Maestralni Marinković trojkama srušio Zadar

U prvoj utakmici četvrtog kola ABA lige, Partizan je u Zadru pobedio domaću ekipu rezultatom 97:104 (21:26, 27:29, 18:19, 31:30).

Uvodnih deset minuta sa svojih 14 poena obeležio je Vanja Marinković. Mladi igrač ‚‚Crno-belih“ otvorio je utakmicu sa nekoliko uspešnih prodora, pa zatim vezao još dve trojke. Na drugoj strani, Zadrani su takođe imali dvocifrenog igrača. Kristijan Krajina mučio je Partizan i vrlo lako došao do 11 poena za nepunu četvrtinu. Zanimljivo je da su do poslednjih 90 sekundi za Partizan koševe davali samo Marinković i Šalić. Na kraju ovog dela igre Partizan je vodio 21:26.

Zbog malog broja igrača u rotaciji, čak tri igrača Zadra brzo su došli u probleme sa faulovima (Nouls, Brzoja, Božić). Partizan je i u ovom meču ispoljio jednu od svojih najvećih slabosti ove sezone, a to je skok. Domaći su zabeležili veliki broj ofanzivnih skokova, iz čega su došli do velikog broja slobodnih bacanja. Ipak, slaba realizacija penala Zadar je koštala ozbiljnijeg rezultatskog priključka, pa je Partizan na odmor otišao sa sedam poena prednosti, 48:55.

‚‚Parni valjak“ je do najveće prednosti došao početkom četvrtine, kada su poveli 50:64. Zadru nije bilo puno vremena potrebno da prepolovi razliku, ail je Partizan najviše zahvaljujući Andriću (devet poena u četvrtini) i nesportskoj ličnoj Ivanova, pa tehničkoj Špralje uspeo ponovo da poveća prednost (64:74). Do kraja ovog dela igre Zadar je koševima Ivanova sa linije za slobodna bacanja došao do zaostatka od osam poena, 66:74.

Trojke Božića i Špralje na otvaranju poslednje deonice poništili su Marinković novim trojkama i Šalić, košem uz faul. Šalić je sa još četiri vezana poena Partizan vratio u dvocifrenu prednost 78:90, ali se Zadrani nisu predavali i zahvaljujući Božiću uspeli su da se vrate u utakmicu, 87:93. Priliku da se potpuno vrate u utakmicu Zadar je dobio nesportskom ličnom Šalića, kada su došli do dva poena zaostatka, 91:93. Ključnu ulogu u završnici odigrao je Marinković kada je sedmom trojkom, a onda i odbranom odlučio pobednika.

Najefikasniji u redovima Partizana bio je Marinković sa 32 poena, dok su Šalić i Miler dodali po 21, odnosno 19 poena. Zadar je sa 29 poena predvodio Božić, a sa 16 poena sledio ga je Špralja.

U narednom kolu Partizan će dočekati Igokeu, dok će Zadar gostovati FMP-u.

ZADAR-PARTIZAN 97:104 (21:26, 27:29, 18:19, 31:30)

Zadar: Nouls 14, Bašić 6, Ivanović 11, Kraljević, Jelenković, Krajina 15, Vuković, Brzoja 3, Špralja 16, Tomas, Božić 29

Partizan: Miler 15, VilijamsGos 8p, 7sk, 8as, Tadić, Aranitović, Marinković 33 (7/8 za tri poena), Veličković 9, Tomić, Pecarski, Gavrilović 2, Andrić 10, Stevanović 2, Šalić 21