Sweet 16: Sjajni Vinslou i nepredvidivi Pitino

U Sweet 16 fazi nismo videli preteranih iznenađenja. Lujivil je pobedio NC Stejt 75:65, Mičigen Stejt Oklahomu 62:58, Djuk Jutu 63:57 i Gonzaga UCLA 74:62.

NC Stejt – Lujivil 75:65(33:31, 32:44)

Anton Gil nije mnogo igrao ove sezone, svega 9 minuta po meču. Odigrao je samo 2 minuta na završnom turniru ali je Pitino osetio da treba da mu da šansu u ovom meču. Gil je vratio treneru na najbolji način. Vezao je 7 poena i ukrao loptu za lagano zakucavanje Montrecl Harela. Kardinalsi su tako otišli na 10 razlike na nešto manje od 2 minuta do kraja utakmice i završili posao. Harel i Teri Rozier su odigrali svih 40 minuta utakmice i bili su zaista odlični.

Harel je postigao 24 poena u 7 skokova a Rozier je imao 17 poena i 14 skokova. NC Stejt je vodio Trevor Lejsi sa 18 poena. Dobar je bio i Ralston Tarner sa 12 poena.

Mičigen Stejt – Oklahoma 62:58(27:31, 35:27)

Oklahoma je odlično počela meč dok je Mičigen bio dosta loš u odbrani. Samim tim Oklahoma je brzo stekla dvocifrenu prednost i povela sa 18:8. Od tog trenutka Spartanci su počeli da igraju odbranu po kojoj su poznati i polako su lomili meč u svoju korist. Trevis Trajs je ubacio 10 poena za Mičigen u prvom poluvremenu i tako ih držao u igri. U drugom delu mu se pridružio i Denzel Valentajn i Spartanci su preuzeli vođstvo. Oklahoma se borila predvođena Badi Hildom i Tašonom Tomasom i prišla je na 2 razlike minut pred kraj. Probali su u finišu da iskoriste rak ranu Mičigena ove sezone, slobodna bacanja, ali su Spartanci pogodili svih 6 bacanja u zadnja 2 minuta meča.

Trajs je postigao 24 poena a Valentajn 18 uz 7 skokova za Mičigen. Kod Oklahome Hild je postigao 21 poena uz 6 skokova a Tomas 16 poena uz 7 skokova.

Juta – Djuk 57:63(22:27, 35:36)

Leri Kristkovjak se odlično pripremio za ovu otakmicu i napravio plan. Juta je fokusirala odbranu na Okaforu a dosta su ga napadali i sa druge strane terena i tako poprilično omeli njegov učinak. Ono na šta nisu računali koliko će to prostora otvoriti drugim igračima Djuka. Džastis Vinslou je bio fenomenalan iako je imao trenutak u stilu Vladimira Štimca kada se radovao postignutom košu dok je njegov igrač trčao kontru na drugoj strani. Djuk je vodio od početka meča i nastavio je da povećava prednost u drugom poluvremenu. Kada su stigli na 49:34 izgledalo je kao da je meč rešen. Međutim Juta pravi seriju 9:0 i vraća se u meč. Tada Vinslou preuzima odgovornost i sjajnim pogotkom za 2+1 stavlja tačku na utakmicu.

Brendon Tejlor je bio najefikasniji u juti sa 15 poena. Pratili su ga Poeltl i Rajt sa po 10 a Bačinski je dodao 11 sa klupe. Vinslou je imao dabl dabl učinak sa 21 poenom i 10 skokova Tajus Džons je dodao 15 a Kvin Kuk 11.

UCLA – Gonzaga 62:74(28:35,34:39)

Gonzaga je prvi put posle 1999. a drugi put u svojoj istoriji došla do Elite 8 faze završnog turnira. U meču u kojem Kajl Viltjer nije imao najbolje šutersko veče iskočio je Przmek Karnovski. Gorostasni Poljak je odigrao odličan i vrlo pametan meč na niskom postu i kreirao dosta poena za sebe i izglednih situacija za saigrače. Uz odličnu igru Karnovskog Zagsi su imali čak 18 ofanzivnih skokova što je dovelo do dosta poena iz drugog napada. Stiv Alford je to označio kao glavni razlog za poraz svoje ekipe.

Karnovski je popunio satistiku sa 18 poena, 9 skokova, 2 blokade i 2 asistencije. Vesli je dodao 14 poena, Sabonis 12 poena i 8 skokova a Pangos 10 poena. Sa druge strane Toni Parker je meč završio sa dabl dabl učinkom sa 16 poena i 11 skokova, Norman Povel je takođe imao 16 poena, a Ajzak Hamilton 11.