Španija osvojila bronzanu medalju

Izabranici Serđija Skariola su uspeli da sačuvaju prednost i spreče nalet Rusa u poslednjoj četvrtini.

Današnju utakmicu možemo podeliti na dva dela. Prvi je trajao do početka četvrte četvrtine, a u njemu je Španija potpuno dominirala. Poveli su poenima Pau Gasola i do kraja utakmice nisu ispustili prednost. Razlika je konstantno rasla, sve do maksimalnih +18(51:33) nakon poena Marka Gasola sredinom treće četvrtine. Sergej Bazarevič je iz igre izveo svog najboljeg igrača, Alekseja Šveda krajem pretposlednje deonice pri rezultatu 60:47 i tada kreće povratak Rusije.

Rusi su zaigrali dosta čvršće u odbrani u tom trenutku, Jevgenij Baburin je pogodio trojku, poentirao je i Vitali Fridzon, a nakon trojke Dmitrija Kulagina, prišli su na samo 5 poena zaostatka(76:71) na četiri minute do kraja susreta. Na drugoj strani su mlađi od braće Gasol i Sastre bili neprecizni, a Fridzon je smanjio na 76:73. Usledili su poeni Pau Gasola, ali pogodio je trojku i Zubkov na drugoj strani za 78:76. Činilo se da ćemo imati dramu u finišu, ali ipak braća Gasol nisu dopustila takav scenario, pa su mirno priveli susret kraju.

Ovo je Španiji četvrta bronzana medalja na evropskim prvenstvima. Huan Karlos Navaro je objavio da će okončati reprezentativnu karijeru po okončanju turnira, a to će verovatno učiniti i Pau Gasol.

Španija – Rusija 93:85(21:13, 24:15, 21:27, 27:30)

Španija: P.Gasol 26, Rodrigez 16, Navaro 2, Rubio 4, M.Gasol 25, V.Ernangomez 0, Sastre 1, Vives 0, Oriola 5, San Emeterio 8, H.Ernangomez 6

Rusija: Šved 18, Baburin 3, Fridzon 6, Ivljev 2, Antonov 2, Zubkov 8, Hvostov 8, Mozgov 14, Voroncevič 10, D.Kulagin 10, M.Kulagin 0, Kurbanov 4