Lebron dao 51 poen, Golden Stejt slavio (VIDEO)

U produžetku Voriorsi savladali Klivlend, koji je na leđima nosio Lebron, sa 124-114 i poveli u finalnoj seriji sa 1-0.

Finale je na terenu opravdalo očekivanja, ali ne i na tribinama. Iako je dobro poznato da u NBA ligi nije isto navijanje kao na evroligaškim parketima, navijači u Ouklendu važe za jedne od najbučnijih u pružanju podrške svojim igračima od samog starta. Umesto toga, dobili smo sporadično uzvikivanje ‘defense’ i oduševljenje kada bi Kari pogodio neku neverovatnu trojku u svom stilu, ali mimo toga kao da smo gledali pozorišnu predstavu.

Kada je sama utakmica u pitanju, početak nije doneo neke velike trenutke kao što smo imali prilike da gledamo u finalu Istočne konferencije. Igralo se praktično koš za košem, a detalj vredan pomena se desio sredinom prve četvrtine kada se Džej Ar Smit okliznuo i uleteo u Kleja koji je veoma nezgodno izvio koleno i u bolovima otišao u svlačionicu. Srećom nije bila ozbiljnija povreda kako je Tompson odigrao 45 minuta večeras.

Sredinom druge četvrtine prvi put smo videli da neki tim uspeva da napravi iole osetniju prednost. Klivlend je bolje zaigrao, a Golden Stejt je dopustio neke lake poene u tranziciji što nije karakteristično za njih pa su se našli u dvocifrenom zaostatku pri rezultatu 51-40. Voriorsi su ekspresno odgovorili serijom 8-0, a kao šlag na tortu, Kari je pogodio trojku sa deset metara sa zvukom sirene za izjednačenje na kraju prvog poluvremena 56-56.

Na početku drugog poluvremena delovalo je da ćemo ponovo prisustvovati čuvenoj trećoj četvrtini Golden Stejta pošto su ‘Ratnici’ počeli polako da se približavaju dvocifrenoj prednosti, ali Lebron i ostatak ekipe nisu dozvolili to i veoma brzo su poravnali rezultat. Ipak, zahvaljujući odličnoj timskoj igri Golden Stejt uspeva da uđe u poslednjih dvanaest minuta regularnog dela utakmice pri vodstvu od 84-78.

Klivlend je brzo uspostavio rezultatsku ravnotežu, ali su prvi razlozi za brigu nastali kada je na 4:37 do kraja Kari pogodio izuzetno tešku trojku kojom je pogurao svoj tim na +6. Međutim, Lebron i Lav se nisu uplašili i uveli su utakmicu u potpunu neizvesnost. Na nešto više od pola minuta do kraja Lebron pogađa izuzetno teško polaganje pored dvojice čuvara, ali Stef na drugoj strani odgovara izuzetnim pogotkom uz faul. Na pet sekundi do kraja Džordž Hil je imao dva slobodna bacanja koja bi im obezbedila minimalnu prednost, ali je bivši bek Sakramenta promašio drugo što je omogućilo Džej Ar Smitu da dođe do skoka u napadu, ali je uprskao pošto je otišao previše daleko od koša i nisu uspeli da šutnu na vreme pa se otišlo u produžetak.

U nastavku je bila igra mačke i miša, Golden Stejt je brzo uspostavio dominaciju i nije dozvolio da se uđe u novu neizesnu završnicu. Na kraju smo videli i čarke koje su sastavni deo svakog velikog rivalstva. Tristan Tompson je faulirao na tri sekunde do kraja Livingstona i izbačen je iz igre verovatno zbog dobacivanja. Dok je izlazio prošao je pored Grina koji mu je sarkastično aplaudirao. Centru Klivlenda se to naravno nije svidelo, ali se sve završilo na odgurivanju i rečima. Na kraju Golden Stejt u uzbudljivoj prvoj utakmici finala NBA lige slavi sa 124-114.

U redovima pobedničke ekipe Stef Kari je dao najviše poena, 29 uz 9 asistencija, a pratili su ga Kevin Durent sa 26 poena i 9 skokova i Klej Tompson sa 24 poena. Vredi istaći i učinak Drejmonda Grina koji je umalo zabeležio tripl dabl, 13 poena, 11 skokova, 9 asistencija i 5 ukradenih lopti.

Na drugoj strani Lebron je bio nestvaran, 51 poen, po 8 skokova i asistencija, sjajni procenti, 59% iz igre, 43% za tri, 91% sa linije slobodnih bacanja, ali sve je bilo uzalud. Kevin Lav ga je pratio sa 21 poenom i 13 skokova, a jedini preostali dvocifreni u redovima Klivlenda bio je Džej Ar Smit sa 10 poena.

Sledeća utakmica igra se za tri dana, takođe u Ouklendu.