Fenerbahce razbio Darrusafaku

Košarkaši Fenerbahcea su savladali Darrussafau rezultatom 94:74 u 17. kolu Turske lige. Luigi Datome bio je najzaslužniji za trijumf izabranika Željka Obradovića sa 16 postignutih poena.

Utakmica je odlučena sredinom treće četvrtine kada Fener preko Datomea, Bogdana Bogdanovića i Bobya Dixona šutem za tri poena dolazi do 20 razlike. Nakon čega se Darussafaka nije uspjela vratiti u utakmicu.

kosarka.si

kosarka.si

Izabranici Željka Obradovića su cijelim tokom utakmice kontrolisali utakmicu, od prve do posljednje minute su vodili. Izuzetno su bili raspoloženi u napadu, dok su u odbranu igrali čvrsto, dopustivši Darrusafaki da postigne samo 74 poena.

Najistaknutiji u pobjedi Fenera bio je Luigi Datome sa 16 poena i pet skokova. Dvocifreni su bili još Bobby Dixon sa 13 poena i pet skokova, Jan Vesely je dodao 12, Melih Mahmotoglu 11 i  Bogdan Bogdanović 10 poena.

Bogdanović  je sve poene postigao u trećoj četvrtini kada je i rješena ova utakmica.

Nikola Kalinić, srpski reprezentativac se nije upisao u listu strijelaca za nešsto više od 13 minuta koliko je proveo na terenu. Za to vrijeme je uhvatio tri skoka.

U poraženom sastavu dvocifreni su bili samo Luke Harangody sa 17 poena i šest skokova i Emir Preldžić sa 15 poena i pet asistencija.

Utakmicu je bolje otvorio Fenerbahce koji je cijelim tokom ove četvrtine bio u prednosti, prvenstveno zahvaljujući Janu Veselom koji je u ovom periodu igre postigao osam poena. Na kraju četvrtine rezultat je bio 20:15. U drugoj četvrtini Fener uspijeva da poveća razliku, pa je na poluvremenu bilo 43:37.

Drugo poluvrijeme je počelo serijom Fenera 7:0 preko Dixona i Bogdanovića, bilo je 50:37, nakon čega trener gostiju traži time-out. Nakon  minute odmora Darussafaka se vraća na jednocifrenu razliku, poenima Preldžića rezultat je bio 54:47. Od tog trenutka Fener pravi seriju kojom je odlučena utakmica, postigli su 20 poena, a primili samo sedam. Datome, Dixon i Bogdanović su sipali trojke iz svih pozicija. Datome je izluđivao igrače Darussafake i prodorima, nakon 30 minuta igre bilo je 74:54.

U posljednjoj četvrtini Željko Obradović je pružio priliku i onim igračima koji inače nemaju ili imaju malu minutažu, koji su iskoristili na najbolji način svoju šansu, te je razlika na kraju utakmice ostala 20 poena, bilo je 94:74.