Drastično oslabljeni Partizan napravio senzaciju u Poljskoj

Bez Majstorovića, Veličkovića, Andrića, Robinsona i trenera Džikića, Partizan je uspeo da napravi veliko iznenađenje u Poljskoj. Konačan rezultat je bio 80:81(20:18, 15:12, 19:18, 14:20, 12:13 ) nakon produžetka.

U skladu sa očekivanjima, domaći sastav je bolje otvorio susret i već u ranoj fazi došao do +6(16:10) a početkom druge deonice i do maksimalnih +9(27:18). Usledili su poeni Hečera i Lukovića a onda i trojka Birčevića pa su Crno-beli uspeli da zadrže egal i odbiju prvi veliki nalet šampiona Poljske. Pri rezultatu 30:30, Uroš Luković je poentirao nakon asistencije Ratkovice, sudije su svirale faul nad plejmejkerom gostiju sa zakašnjenjem, klupa Partizana se žalila a sudije su pokazale da se dva poena priznaju. Međutim do kraja susreta ti poeni nisu upisani i ostaje da se vidi da li će se Partizan žaliti zbog toga. Na veliki odmor se otišlo pri “rezultatu” 35:30.

Uvodne minute treće četvrtine su se igrale “koš za koš”, sve do momenta kada je Vrabac pogodio za tri poena i poravnao na 40:40. Nakon toga sledi solo deonica Košareka koji je sam napravio seriju 9:0 i tako izjednačio najveću prednost svoje ekipe na susretu. Nakon tajm-auta Nenada Čanka gosti su stegli odbranu i uspeli da završe četvrtinu sa koliko-toliko pristojnih -6(54:48) nakon trojke Džejmsa Florensa za Zelenu Goru.

Adin Vrabac je svojom drugom trojkom na susretu otvorio poslednju četvrtinu a nešto kasnije je pogodio i treću iz isto toliko pokušaja za minimalnih 58:57 međutim domaća ekipa je trojkom Zamojskog odbila nalet Partizana za 64:59. Usledili su poeni Uroša Lukovića nakon ofanzivnog skoka na jednoj i poeni Kelatija na drugoj a zatim i trojka Ratkovice pa se u poslednju minutu ušlo pri rezultat 66:64. Birčević je poenima iz tranzicije uspeo da poravna rezultat nakon dobre odbrane Partizana a Kelati je u narednom napadu bio polovičan sa linije slobodnih bacanja za 67:66.

Partizan nije bio u stanju da realizuje napad 13 sekundi pre kraja a Kelati je opet bio polovičan sa linije slobodnih bacanja za 68:66 pa su gosti dobili novu šansu za izjednačenje ili pobedu. Ratkovica nije uspeo da pogodi otvoren šut za tri poena ali je Mur izbio loptu u aut pa su Crno-belima ostale 3 sekunde za realizaciju napada i eventualni produžetak ili pobedu. Loptu iz auta je izveo upravo Ratkovica, Birčević se odlično otvorio ispod koša i pogodio, akcija koju je pomenuti dvojac izveo nebrojeno puta ove sezone, ovaj put za produžetak u Poljskoj.

U dodatnom periodu niko nije uspeo da napravi razliku od “2 poseda” pa se u poslednji minut ušlo pri rezultatu 76:75. Uroš Luković je fauliran prilikom šuta, nakon nezgodnog pada se držao za koleno i nije mogao da se vrati do kraja utakmice pa je Vanja Marinković stao na liniju slobodnih bacanja i realizovao oba “penala” za 76:77. Tomas Kelati je na drugoj strani preuzeo odgovornost, pokušao sa osam metara i pogodio za novu prednost svoje ekipe, 79:77 a Nenad Čanak je pozvao tajm-aut 37 sekundi pre kraja susreta.

Hečer je zakomplikovao napad, lopta je završila kod Vrapca koji je opet pogodio sa distance, ovaj put je nagazio liniju za tri poena pa je rezultat poravnan na 79:79. Partizan nije uspeo da odigra odbranu bez faula pa je na liniju slobodnih bacanja stao Košarek, do tada nepogrešiv sa linije penala. Ovaj put je ruka zadrhtala, bio je polovično precizan pa je Partizan imao napad za pobedu. Hečer je pokušao i promašio ali lopta se od igrača domaće ekipe odbila u aut 3 sekunde pre kraja. Crno-beli su ponovili akciju iz regularnog dela susreta, opet je Ratkovica bio asistent, samo je ovaj put briljantnu partiju krunisao Adin Vrabac za pobedu Partizana, 80:81. Domaćoj ekipi su ostale 2 sekunde do kraja ali Košarek nije pogodio za pobedu.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu je Stefan Birčević  sa 19 poena, Adin Vrabac je odigrao utakmicu karijere sa 16 poena, Branislav Ratkovica je dodao 15 a Uroš Luković 13. Kod Zelene Gore najzapaženiji pojedinac je bio Lukaš Košarek sa 17 poena, Vladimir Dragićević je meč završio sa 14 a Tomas Kelati sa 12.

Nakon ove utakmice, Partizan ima šest pobeda i četiri poraza a Zelenoj Gori je ovo bio šesti poraz u FIBInom takmičenju. U narednoj rundi koja će biti odigrana za dve sedmice, Partizan će u “Pioniru” ugostiti Solnok dok u Poljsku na noge Zelenoj Gori stiže lider grupe, ekipa Bešiktaša.