Drama u Sardiniji i pobeda Avelina!

Utakmicom izmedju Dinamo Sasarija i Avelina počinje današnji košarkaški dan u italijanskom “Palakanestru”.  Iako su “zeleni” odlično počeli susret,  izabranici Federika Paskinija uspeli da sustignu svog rivala i okrenu rezultat u svoju korist. Standardno za Palakanestro, mnogo preokreta, a na kraju su gosti slavili rezultatom 70:75(16:24, 25:11, 14:18, 15:22). Najefikasniji pojedinac na susretu je bio nekadašnji košarkaš Detroit Pistonsa Adonis Tomas sa 21 poenom.

Gosti su sjajno otvorili ovaj susret, postigavši deset poena bez odgovora sa druge strane. Domaći su izgledali bezidejno, ali nakon dva prilično naivna prekršaja (jedan običan faul, a drugi nesportski) koja je napravio Tomas, činilo se da Sasari hvata priključak. Medjutim, Severini, Lujnen i Regland su svojim poenima i ofanzivnim skokovima, uništili odbranu Sasarija, pa su prvu četvrtinu završili sa prednošću nad Sasarijem, 24:16.

eurohoops.net

Ne bi ovo bio Palakanestro kad ne bi bilo velikog preokreta ili dramatične završnice. Dinamo je serijom 14:3 diktirao tempo i na ravno 5 minuta do kraja druge četvrtine je vodio rezultatom 30:27. Energični Saketi, mirni Stipčević i uvek sjani Darijus Džonson Odom. Rok Stipčević je sa svojih 12 poena, besprekornim šutem(3/3 iz igre i 3/3 slobodna bacanja), i Darijus Džonson Odom sa 7 poena bili su predvodnici Sasarija, koji je na poluvremenu vodio 41:35.

euroleague.net

Serijom trojki otvaramo novo poluvreme, a Deveki se upisao na listu kao sedmi igrač Sasarija koji je pogodio trojku. Na drugoj strani, nastavlja se agonija sa linije za slobodna bacanja. U ovim momentima su imali deset promašenih slobodnih bacanja i čak jedanaest izgubljenih lopti. Kada se sve sabere i oduzme, 53:48, je bio fantastičan rezultat za goste. Sa dva vezana prodora Džoa Reglenda, Avelino je prišao na svega dva poena zaostatka (55:53) pred poslednjih deset minuta u Palasport Roberta Serradiminjiu. Nisu želeli domaći da ispuste ovu prednost i kapiten Sasarija, Djakomo Deveki, postiže svoju drugu trojku na susretu i svojim poenima otvara četvrtu četvrtinu. Rendolf je brzo vratio trojku, a onda je nakon promašaja sa poludistance dotrčao i prikucao loptu za 58:58 i to je primoralo Federika Paskinija da zatraži tajm aut. Nakon tajm auta, Avelino prelazi u vodjstvo, 60:63, preko Tomasa i Reglanda. Pokušao je Rok Stipčević da probije odbranu, ali ispratio ga je Fesenko i brutalno izblokirao, medjutim, odgovor Stipčevića je stigao odmah po izvodjenju auta. Trojka Roka Stipčevića kojom vraća egal. Adonis Tomas nedozvoljava ovo i vraća trojku, koju je pogodio “od tablu”. Ponovo su domaći izgledali potpuno bezidejno u fazi napada, nakon jednog teškog šuta koji je Lejsi promašio, Adonis Tomas pogadja trojku iz levog kornera i donosi “plus 6” Avelinu, a još jednom je Paskini morao da traži tajm aut.

avellino-calcio.it

Nakon što je Sasari prišao na “minus 1”, Marko Kuzin pogadja jedan cirkuski šut pod faulom, ali je još jednom bio neprecizan sa penala. Na 15 sekundi do kraja susreta i samo jedne sekunde za napad Avelina, kod čeonog auta, Rok Stipčević je nogom zaustavio dodavanje i poklonio novih 14 sekundi gostima. Na devet sekundi do kraja uspeli su domaći da fauliraju Marka Kuzina, a on je upravo u najbitnijim momentima, postao prvi igrač svoje ekipe koji je pogodio oba slobodna bacanja, što je i rešilo pobednika ovog susreta. Najefikasniji je bio Adonis Tomas koji je ubacio 21 poen, a pratili su ga Reglend i Rendolf sa po 18 postignutih poena. Na drugoj strani, Rok Stipčević predvodi strelce sa 18 poena, a pored njega jedini dvocifreni je bio Tautvidas Lideka sa 10 poena.