Drama u Ludvigzburgu, pobeda Partizana!

Beogradski crno-beli su počeli svoju evropsku epohu na gostovanju u Ludvigzburgu. Tvrda utakmica, osetila se nervoza u obe ekipe, ali ono što je najbitnije je to da je pobedom 65:64(16:18, 14:14, 16:20, 18:13) tim Aleksandra Džikića zakoračio u FIBA Ligu Šampiona. Junaci ovog meča su bili Branislav Ratkovica i Stefan Birčević!

Partizan je slabo počeo ovaj susret. Stali su u “2-3” zonsku odbranu, koju su izabranici Džona Patrika šutem rešili i došli do osetnije prednosti 11-2. Nakon tajm auta, sabrali su se košarkaši Partizana, odigrali mnogo požrtvovanije u odbrani, zatvorili prodor domaćima i neutralisali šut spolja. Ulaskom Branislava Ratkovice na parket, znatno se poboljšala igra srpskog vicešampiona. Tako da su uspeli da dobiju prvu deonicu rezultatom 16:18.
Mnogo su bolje gosti otvorili drugu četvrtinu u odnosu na prvu i u jednom momentu su vodili sedam razlike, a onda su dve uzastopne greške donele pet vezanih poena Ludvigzburgu, preko Vošburna i Kelvina i ponovo je prednost Partizana bila na pola koša. Preveliki broj grešaka, kao i promašaja na obe strane je obeležio prve dve četvrtine. Veliki broj ofanzivnih skokova je Ludvigzburg vratio u meč kada su poenterski totalno pali, a upravo tada je usledio “prazan hod” Partizana što se poena tiče. Vanja Marinković je pogodio trojku uz zvuk sirene i time je svom timu doneo prednost od 2 razlike na poluvremenu (30:32). Ludvigzburg je šutirao 10/32 iz igre, a Partizan 9/30. 12 poena Kevina Martina, koji je predvodio izabranike Džona Patrika, na drugoj strani Vilijam Hečer je bio najefikasniji sa 9 poena.

Odličnom igrom u odbrani, kao i sigurnost u završnici dovelo je Partizan do prve dvocifrene prednosti. Dovoljno je reći da je Uroš Luković zabeležio dve rampe na Džeku Kuliju i crno-beli su došli na “plus 12”. Promenio je malo taktiku Aleksandar Džikić u drugom poluvremenu. Partizan je vršio pritisak na plejmejkere Ludvigzburga, ali ono što se vidno promenilo je skok igra. Uspeli su da uhvate nekoliko ofanzivnih skokova i da te skokove pretvore u poene, što je donelo još sigurnosti u igru crno-belih. Domaći su imali velikih problema sa linije za slobodna bacanja u ovoj četvrtini, a samo Miloš Koprivica ih je dva puta poslao tamo. Džon Patrik je nastavio bez klasičnog centra, rotirali su se Kuli i Timan, a sjajnom odbranom su uspeli da pridju Partizanu na četiri razlike. Vanja Marinković je prekinuo “košgeterski post” svojom dvojkom, na šta je Čad Topert odgovorio trojkom, pa smo dobili malo živosti u ovom susretu jer su Ratkovica i Gonsalves, pa potom Robinson pogodili i imali smo seriju od pet napada bez odbranjenog koša, a Gonsalves je prekinuo seriju promašenom trojkom. Da stvar bude još gora po Ludvigzburg, Džek Kuli je završio meč ranije zbog pet penala. Partizan je u četvrtoj četvrtini za sedam minuta postigao samo pet poena pa je Ludvigzburg preko Kotona i Votspuna prišao crno-belima na samo jedan poen. Patrik je sasvim nadmudrio Džikića u ovoj četvrtini, Partizan nije uspeo da dodje do poena iz reketa, izgubio je mnogo lopti, a Ludvigzburg je po prvi put od prve četvrtine prešao u vodjstvo. Domaćin je 38 sekundi pre kraja imao poen prednosti i loptu u svojim rukama, Koton je promašio šut sa poludistance, a Timan je uhvatio ofanzivni skok, nakon čega su crno-beli bili primorani da pošalju Vošpuna na liniju za slobodna bacanja, koji je promašio oba bacanja, Birčević je uhvatio defanzivni skok. Hečer je lako probio odbranu Ludvigzburga, poslao pas Ratkovici u korner, a onda sjajan pas Birčeviću u reket koji je bio sam na “ziceru” i doneo pobedu Partizanu. Najefikasniji je bio Stefan Birčević sa 15 poena i 5 skokova, Vilijam Hečer je imao 11 poena, a Branislav Ratkovica je zabeležio 10 poena i 5 asistencija. Tragičar dana, Vošpun je meč završio sa 12 poena, isto toliko je imao i Gonsalves, a Timan je imao 10 poena uz 9 skokova. Veoma uzbudljiva utakmica na otvaranju FIBA Lige Šampiona, a srpski predstavnik je zabeležio veoma važnu pobedu.