Dragić odveo Sloveniju na krov Evrope

Na krilima Gorana Dragića, Slovenija je savladala Srbiju u finalu EuroBasketa.

Srbija je bolje počela utakmicu i stekla početnu prednost(18:13) nakon sedam minuta košarke. Klemen Prepelič je svojim poenima uspeo u tom periodu da održi Sloveniju, pa je njegova selekcija imala samo 2 poena zaostatka nakon 10 minuta košarke(22:20). Izabranici Igora Kokoškova su serijom 5:0 započeli drugu četvrtinu, pa je Aleksandar Đorđević bio prinuđen da pozove tajm-aut. Srbija je vratila prednost nakon trojke Stefana Birčevića, ali usledila je nova mini-serija od 5:0 za Sloveniju, pa je Đorđević pozvao i drugi tajm-aut. Ipak, tada je mašinu upalio Goran Dragić. Plejmejker Majami Hita je prikazao sav svoj kvalitet, pogodio nekoliko trojki, iznudio niz slobodnih bacanja i sa čak 26 poena okončao prvo poluvreme koje je završeno rezultatom 56:47 u korist njegove reprezentacije.

Dragić je u istom ritmu nastavio na startu treće četvrtine kada je pogodio još jednu trojku za maksimalnih +12(59:47). Pri rezultat 63:55, nezgodnu povredio noge je doživeo Luka Dončić zbog koje je morao završiti meč pre njegovog kraja. Đorđević je u tim trenucima “u vatru” gurnuo Vasilija Micića i Vladimira Štimca koji su dali Srbiji nekoliko dobrih minuta, pre svega u odbrani, a nakon poena centra Anadolu Efesa, “Orlovi” su prišli na samo -2(63:61). Slovenija je uzvratila novom serijom od 6:0, ali Birčević i Bogdanović su uspeli da održe priključak svojim poenima, pa je nakon 30 minuta košarke na semaforu pisalo 71:67.

Zahvaljujući poenima Alekseja Nikolića i Jake Blažiča, Slovenija je i na startu poslednje deonice uspela da napravi razliku(75:67), ali Bogdan Bogdanović i Milan Mačvan su imali odgovor na to, a nakon koša Vladimira Lučića, Srbija je prišla na minimalan zaostatak(77:76), pa je Kokoškov bio prinuđen da zove minutu odmora. Usledili su poeni kapitena Srbije za prvo vođstvo još od prve četvrtine, ali odgovor je opet imao Prepelič. Mačvan je zatim pogodio za 80:80. Usledili su poeni Bogdanovića na jednoj, ali i Rendolfa i Prepeliča na drugoj, pa je Đorđević morao zvati tajm-aut. Nažalost po Srbiju, ni to nije dalo očekivanu reakciju. Rendolf je opet bio precizan, a onda je i Prepelič bio fauliran prilikom šuta za tri poena, a ruka mu nije zadrhtala(88:82) i povratka za Srbiju nije bilo.

Slovenija – Srbija 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18)

Slovenija: Rendolf 11, Rebec 0, Dragić 35, Nikolić 4, Prepelič 21, Murić 5, Blažič 7, Vidmar 2, Zagorac 0, Dimec 0, Čančar 0, Dončić 8

Srbija: Mačvan 18, Bogdanović 22, Lučić 9, Milosavljević 2, Birčević 8, Štimac 2, Lazić 0, Micić 4, Gudurić 6, Jović 2, Kuzmić 6, Marjanović 6