Borbeni Irci preživeli Kenedijev šut za pobedu

U uvodna četiri meča prve runde “March Madnessa”, favoriti bez greške. Najbliže eliminaciji bio Notre Dame.

Notre Dame i Princeton su otvorili dan jednom neizvesnom utakmicu. Notre Dame je imao potpuno kontrolu većim delom utakmice. Princeton je čitavom tokom meča stizao zaostatak, da bi u poslednjoj sekundi došli u priliku da slave, ali Devin Kenedi je promašio otvoren šut za tri poena, tako da je Notre Dam ipak sprečio veliko iznenađenje na startu turnira, rezultat je bio 60:58. Bonzie Colson je predvodio pobednički sastav sa 18 poena, a istakao se i Matt Farrell sa 16 poena. Spencer Weisz je sa 15 poena bio jedini vredan pomena u poraženom timu.

Jedan od favorita iz senke, Virginia je očajno otvorila utakmicu protiv UNC Wilmingtona. Izabranici Tonya Bennetta su zaostajali i 15 poena sredinom prvog poluvremena(11:26), ali nakon toga je usledila odlična odbrana i serija Cavaliersa 22:3 koja je dovela do preokreta, a stečenu prednost, kvalitetniji sastav na papiru, nije ispustio. Na kraju je bilo 76:71. London Perrantes je sa 25 poena predvodio svoju ekipu do pobede, a veliki doprinos je imao i Marial Shayok sa 23 poena.

U duelu Butlera i Winthropa neizvesnost nije postojala niti u jednom momentu. Bulldogsi su poveli 2:0 poenima Andrewa Chrabascza, a rezultatsku prednost više nisu prepuštali protivniku. Najveća prednost je iznosila 19 razlike(62:43), a konačan rezultat je bio 76:64. Za Butler je odličnu utakmicu odigrao Avery Woodson, on je upisao 18 poena u pobedi svoje ekipe. Winthropu nisu pomogla ni 23 poena Xaviera Cooksa.

Sličan scenario je viđen i na utakmici između Gonzage i South Dakota Statea. Izabranici Marka Fewa koji važe za jedne od glavnih favorita na turniru su prosto pregazili Jackrabittse koji su bili konkurentan rival samo u prvom poluvremenu. U nastavku je Gonzaga podigla nivo u odbrani, a u napadu su počeli ulaziti neki šutevi, tako da se pitanje pobednika nije postavljalo. Jordan Matthews je 16 poena predvodio Bulldogse do pobede 66:46.