Baskonija opravdala ulogu favorita. Andora i Real igrali na ivici nerava!

U Fernando San Buesa Areni počinje 81. po redu, nacionalni španski kup ili popularno nazvan Kup Kralja. Takmičenje otvara “domaća” Saski Baskonija koja je savladala Iberostar Tenerife, a nešto kasnije na parket su izašle ekipe Real Madrida i MoraBank Andore, a pobedu odnosi aktuelni branilac titule, Real Madrid, nakon produžetaka.

Što se tiče prvog susreta, “gosti” su hrabro počeli i od samog starta dali protivniku do znanja da se neće predati bez borbe. Medjutim, veoma brzo su izabranici Sita Alonsa pokazali koliko dobro igraju pred svojim navijačima i serijom 9:0 doneli prednost 15:8, što je nateralo Ćusa Vidoretu da zatraži tajm aut. Ništa im to nije pomoglo, jer su do kraja deonice, košarkaši Baskonije napravili još veću prednost i rezultatom 22:15, otišli smo na prvi odmor. Visokim zonskim presingom, napali su gosti i stvorili malo problema na prenosu Buboi i Laprovitoli. Baskijci su znali kako da održe razliku stečenu u prvoj četvrtini i pored jakog otpora Vidoretinih izabranika, pre svega Grigonisa, Bogrisa i Vajta, koji su kombinovano ubacili 21 poen, Baskonija dobija prvo poluvreme, rezultatom 45:34.

ACB photo

Tenerife je odlično počeo drugo poluvreme i nakon nesportske greške koja je dosuđena Diopu, iz dodatnog poseda pogađaju trojku i prilaze Baskoniji na svega pet razlike, što se nije desilo još od starta druge četvrtine. Ponovo je gore pomenuta trojka, Vajt, Bogris, Grigonis gurala Tenerife i prišli su Baskoniji na svega tri poena razlike, ali je baš tada Čejs Badinger pogodio izuzetno važnu trojku i vratio svom timu prednost od dva poseda. Ćus Vidoreta uopšte nije imao problema sa Baskonijinom 1-3-1 zonskom odbranom, pa je Alonso morao da promeni način igre u odbrani, što je donelo rezultata, pa je njegova Baskonija pred poslednjih deset minuta imala šest poena prednosti, 61:55. Dosta bolja igra Baskonije u prvoj polovini četvrte četvrtine, donosi im još jednu dvocifrenu prednost. Medjutim, nakon serije Tenerifa od 6:0, Sito Alonso je zatražio minut kako bi trgao svoju ekipu. Posle tajm auta, loše vraćanje Baskonije u odbranu kažnjava Bogris, a Buboa to čini odmah u narednom napadu. Pljuštale su trojke u nastavku na obe strane, ali su “domaći” imali mirniju glavu i dobili ovaj susret rezultatom 87:81 (22:23:19, 16:21, 29:26). Šejn Larkin na jednoj i Marius Grigonis na drugoj su bili najefikasniji sa po 23 ubačena poena, s tim što je Larkin imao osam asistencija, a Grigonis dve manje. Prvi polufinalista Kupa Kralja je ekipa Baskonije i čeka pobednika duela Real Madrid – Andora.

euroleague.net

Što se tiče našeg drugog današnjeg susreta. Favorizovana ekipa Reala se dugo mučila sa Andorom. Kraljevski klub je na parket izašao u petorci, Ljulj-Tejlor-Mačiulis-Rejes-Ajon, a ekipa Andore, Albisi-Voker-Jelinek-Antetokumpo-Šermadini. Mučili su se izabranici Pabla Lasa na početku susreta. Mali broj poena je postignut u prvoj četvrtini, koju su nakon velike borbe dobili košarkaši Andore, rezultatom 15:23. Dosta tvrda utakmica i u narednom kvartalu, za pet minuta košarke palo je tek 13 poena, pa je Andora više nego uspešno održavala svoju, za ovaj tempo igre, visoku prednost. Do kraja poluvremena, prednost Andore je nastavila da rasle, a nakon dve četvrtine, Andora je imala plus 10, 33:43. Fantastična partija, pre svega, Šermadinija, a zatim i Navara, pa i austrijanca Šrajnera, koji su zajedno postigli poena skoro koliko ceo tim Reala u prvih 20 minuta.

Momci u plavim dresovima su uspešno odolevali naletima Real Madrida, a pridobili su i domaću publiku koja je sve više navijala za njih. Upravo u ovim momentima je mladi Luka Dončić vukao ekipu Reala koja je nakon dužeg vremena prišla na pet poena razlike. Veliki broj slobodnih bacanja smo videli na polovini trećeg dela, a Real je izgledao sve sigurnije. Trojkom Serhija Ljulja prilaze na svega dva poena zaostatka, ovoliko blizu nisu bili još od prve četvrtine. Još jedna trojka Serhija Ljulja, u njegovom stilu, što bi se reklo i Real Madrid vodi po prvi put na ovom meču, pa je Đoan Penjaroja morao da zatraži tajm aut. Pablo Laso je maksimalno naoštrio svoje momke, koji su napokon počeli da igraju dobru odbranu, ali je Albisi pogodio trojku preko ruke Luke Dončića i od toga jednostavno ne postoji odbrana. Entoni Rendolf je bio sjajan u ovim momentima i vezao pet poena na samom startu, nakon čije mini serije odgovara Šermadini brutalnim zakucavanjem, pa onda Noćioni pogađa trojku i Real ponovo vodi, 64:63. Nakon nesportske lične greške Rudija Fernandeza, Andora pravi seriju 8:0 i Pablo Laso je morao da reaguje tajm autom. Dve vezane trojke Reala nakon tajm auta, prva je bila delo Džejsija Kerola, a druga Andresa Noćionija. Prelepa kontra koju su istrčali Albisi i Navaro, nakon koje Andora ima plus 4, 75:79, a Laso mora još jednom da pozove tajm aut. Šrajber nakon jednog bezidejnog napada pogadja daleku trojku, a već u sledećem napadu Andres Noćioni je vraća. Izuzetno napeta završnica u kojoj trostrukom osvajaču ovog takmičenja preti raniji povratak u prestonicu Španije. Andora nošena publikom u Fernando Buesa Areni imala je plus četiri u poslednjem minutu, ali sudije su donele jednu jako čudnu odluku i poništile koš Šermadinija zbog greške u koracima. Ova odluka je naljutila gotovo sve gledaloce u Vitoriji. Džejsi Kerol pogađa trojku iz ćoška i Real prilazi na svega pola koša razlike, pa je bilo jasno kao dan da ćemo ući u penal završnicu. Hladan kao led je bio Albisi, a onda Entoni Rendolf pogađa trojku preko Buržanadzea i donosi produžetak. Rendolf je uz Noćionija definitivno heroj Madriđana u ovom meču. U produžetku se Real oslanjao na Noćionija i Rendolfa, a Andora na Šermadinija. Bilo je jasno da su izabranici Đoana Penjaroje ostali bez daha i košarkaši kraljevskog kluba su to znali da iskoriste. Veoma brzo su se Madriđani odlepili na plus sedam i košarkaši Andore nisu imali dovoljno snage da se vrate. Na kraju, rezultatom 99:93, Real Madrid je savladao ekipu Andore, a igrač utakmice je bio niko drugi do Entoni Rendolf, koji je ubacio 25 poena i uhvatio 6 skokova. Luka Dončić 12 poena, 10 skokova i 7 asistencija, a Serhio Ljulj 22 poena 7 skokova i 11 asistencija. Na drugoj strani, Šermadini 27 poena, 15 je ubacio Albisi uz 8 skokova i 4 asistencije, a David Navaro je ubacio 11 uz 4 skoka i 3 asistencije.
Đoan Penjaroja je nakon završetka regularnog dela bio izuzetno ljut na sudije. Uzmimo u obzir činjenicu da su im dosuđeni sumnjivi koraci na plus 4, a u narednom napadu nije dosuđeno preko pola, iako je Ljulj čitavom patikom nagazio preko linije za pola terena.