Panathinaikos deklasirao Kolossos

Košarkaši Panathinaikosa na domaćem parketu savladali su u prvoj utakmici četvrtfinala grčkog prvenstva ekipu Kolossosa rezultatom 91:63 (34:14, 15:17, 24:17,18:15) i na taj način su se probudili nakon ispadanja iz Evrolige i otkaza treneru Saletu Đorđeviću te igračima Ognjenu Kuzmiću i Aleksandru Pavloviću.

Đorđevićev nasljednik, Argiris Pedoulakis je položio prvi ispit, i to veoma lako. Utakmica je praktično riješena nakon 10 minuta igre kada je Panathinaikos imao 20 poena prednosti.

Nikos Pappas se vratio u sastav PAO-a nakon tromjesečnog odsustva zbog povrede i utakmicu završio sa osam poena.

Statistički gledano, PAO je bio nadmoćniji u šutu za tri poena pogodivši 12 trojki iz 25 pokušaja, dok je Kolossos pogodio pet trojki iz 22 pokušaja. Ukupan procenat šuta bio je na strani PAO-a (55%-32%, također, imali su 11 više asistencija (21-10), kao i sedam blokada (8-1). Velika razlika bila je i u poenima iz izgubljene lopte. (32-20 za PAO)

Početak utakmice bolje su otvorili gosti, pa su nakon tri minuta igre imali prednost 2-9. U naredne tri minuta James Feldeine je pogodio tri trojke, te uz pomoć Williamsa doveo PAO u prednost 18:9. Do kraja četvrtine razigrao se i Raduljica te svojim poenima donio prednost PAO nakon 10 minuta igre 34:14.

I početak druge četvrtine pripada Kolossosu koji prilaze nakon pet minuta igre prilaze na samo devet poena razlike (35:26- serija 1:12). Ali do kraja četvrtine su se razigrali Nick Callathes i Williams te se na poluvrijeme odlazi sa rezultatom 49:31.

U trećoj četvrtini PAO napravio još sedam poena razlike, te se u zadnji period igre ušlo sa 25 poena prednosti za domaćine 73:48. Calathes, Pappas, Williams te Feldein su bili udarni kvartet koji je stvarao prednost u ovom periodu igre.

Posljednji period igre bio je puko odrađivanje posla, Panathinaikos na kraju uspijeva i povećati prednost na konačnih 91:63.

U pobjedničkom sastavu James Feldein je postigao 20 poena (šut za tri: 5/7) Marquez Haynes je dodao 12, a po 10 su postigli Ellit Williams, Nick Calathes te Antonis Fotsis.

Srpski reprezentativni centar Miroslav Raduljica je za nešto više od 18 minuta na parketu postigao osam poena, te dodao sedam skokova i jednu asistenciju.

U gostujućoj ekipi najistaknutiji su bili Giannoulis Larentzakis sa 14 poena, i Gary McGee sa 10 poena.