Olympiacos lagano savladao AEK i došao do 2-0

Olympiakos je večeras u drugoj utakmici polufinala Grčkog play-offa lagano savladao AEK rezultatom 80:67 (23:22, 21:7, 17:16, 19:22) i došao do prednosti od 2-0.

Utakmica je prelomljenja u drugoj četvrtini kada je Oly predvođen Mattom Lojeskim napravio seriju 18:2, nakon koje se AEK nije uspio vratiti u utakmicu.

Početak utakmice bolje je otvorio AEK te došao do prednosti od sedam poena razlike (3-10), ali se Oly vraća veoma brzo te se do kraja četvrtine igra u rezultatskom egalu. Na kraju prvih deset minuta domaćini su imali minimalnu prednost 23:22. Prvu četvrtinu obilježio je veliki broj faulova (15) i slobodnih bacanja (20) na obje strane.

Početak druge četvrtine prošao je u igri koš za koš, sve do rezultat 26:27 za AEK na sedam minuta do kraja ovog perioda igre. Od tog momenta na parketu kao da je bila samo domaća ekipa. Predvođena prvenstveno Lojeskim, ali uz pomoć Hacketta i Agravanisa do kraja četvrtine Olympiakos pravi seriju 18:2 za veliku prednost domaćih na poluvremenu (44:29). Tokom prvog poluvremena Oly je šutirao 22 slobodna bacanja.

Tokom poluvremena trener gostiju Jure Zdovc, nezadovoljan suđenjem protestvovao je kod sudija, koji su mu dosudili tehničku grešku. Slobodna bacanja iskoristio je Spanoulis, a već iz narednog napada je trojku pogodio Agravanis za 48:29 za manje od 20 sekundi od početka igre u trećem periodu igre. U tim momentma raspoložen je bio i Papanikolau koji sa svojih pet poena je doveo svoju ekipu do prednosti od 23 poena razlike (55:32). U nastavku ipak nešto bolja igra AEK-a koji pravi seriju od devet vezanih poena i prilazi na samo 14 poena razlike (55:41). Nakon minute odmora, Oly se konsolidovao i do kraja četvrtine je održavao ovu razliku. Nakon 30 minuta igre rezultat je bio 61:45.

Posljednju četvrtinu otvorio je trojkom, danas veoma raspoloženi Matt Lojeski, nakon toga je i pogodio za dva i Hackett. AEK se ponovo budi i serijom od deset vezanih poena dolazi na samo 11 razlike (66:55). Ipak ovaj nalet odbija Oly poenima sa linije slobodnih bacanja Printezisa i trojkom Hacketta za prednost 71:55. Minutu odmora zvao je Zdovc, ali i nakon time-outa njegova ekipa nije imala pravu reakciju, tako da je poenima Printezisa Oly otišao na 76:57 na manje od tri minuta do kraja. Do kraja utakmice AEK je uspio da ublaži poraz za konačnih 80:67.

Najbolji u domaćem sastavu bio je Matt Lojeski sa 17 poena. Georgios Printezis je postigao 14 Dimitrios Agravanis je dodao 13 a Daniel Hackett 10 poena.

Mladi sprski centar Nikola Milutinov je pružio skromnu partiju. Za nepunih devet minuta provedenih u igri nije uputio šut prema košu, upisao je dva skoka, a napravio je i pet ličnih grešaka.

U gostujućem sastavu jedini dvocifreni igrač bio je Dimitris Mavroidis sa 16 poena i 10 skokova. Loukas Mavrokefalides je ubacio osam poena, ali je imao očajan postotak šuta (4 od 13).

Srpski internacionalac Dušan Šakota je za nešto manje od 18 minuta na parketu upisao četiri poena, te dodao i dva skoka i jednu asistenciju.

Reprezentativac Bosne i Hercegovine Milan Milošević je odigrao solidnu partiju. Za nešto više od 26 minuta na terenu upisao je sedam poena, osam skokova, četiri asistencije i dvije asistencije, ali je imao i dvije izgubljene lopte.

Priliku da se plasira u finale play-offa Olympiacos imaće već u utorak kada je na rasporedu treća utakmica polufinala, na kojoj će domaćin biti AEK.