Saski Baskonija. Novo ime, stare navike

Laboral Kuća iz Vitorije ove sezone ima novo ime, Saski Baskonija. Medjutim, iako igraju pod novim imenom, sa dosta izmenjenim sastavom u odnosu na prošlu sezonu, nastavili su u istom ritmu.

Utakmicu su otvorili odlično, serijom od 4:0, ali ubrzo je usledio odgovor Obradoira i serijom od 10:4 se tim iz Galicije vratio u igru. U narednom napadu se desila jedna bizarna situacija. Kuni je dobio loptu u ćošku i pogodio trojku, a Alberto Korbaćo je pri pokušaju da ga izblokira nezgodno doskočio i zbog te nezgodne povrede, na nosilima je napustio parket. Nakon ove pauze, košarkaši Baskonije su se malo konsolidovali i napravili seriju 8:0. Kada je na semaforu pisalo 16:10 u korist gostiju, Monćo Fernandez je bio primoran da zatraži tajm aut. U poslednjih par minuta prve deonice, malo je skočio tempo utakmice. Ovo su na najbolji način iskoristili Šejn Larkin i Andrea Barnjani. NBA pojačanja su uz pomoć Tornikea Šengelije napravili prvu dvocifrenu prednost na meču(24:14). Košarkaši Obradoira su pokazali zube, na papiru jačem protivniku, i spustili razliku na pet poena na nekih četrdesetak sekundi do kraja prve četvrtine, što je nateralo trenera Sita Alonsa zatraži tajm aut.Na asistenciju Andree Barnjanija, Trevor Kuni pogadja trojku uz zvuk sirene i time završavamo prvu četvrtinu prednošću 30:20 u korist gostiju.

ACB photo

ACB photo

Drugu četvrtinu otvara američki košarkaš, rodjen u Madjarskoj, Rosko Alen, pogotkom sa poludistance na šta je trojkom odgovorio Andrea Barnjani. Zonska odbrana gostiju je malo zbunila izabranike Monća Fernandeza, a pored zonske odbrane, probleme im je pravio i italijanski krilni centar, koji je ubacio sedampoena u drugoj četvrtini. Veoma tečna igra, odličan protok lopte i mnoštvo otvorenih šuteva za ekipu koju sa klupe predvodi Sito Alonso. Do poluvremena je razlika samo rasla i na veliki odmor smo otišli sa prednošću od 13 poena, 52:39. Najefikasniji je bio Šejn Larkin sa 14 postignutih poena, 4 skoka i 5 asistencija. Pratili su ga Šengelija sa 9, Barnjani sa 7 poena, dok su Kuni i Vojtman ubacili po šest poena. Eimantas Bendzius sa 8 poena i četiri skoka je bio najefikasniji na drugoj strani, Vitington je ubacio pet poena, a čak šest igrača je postiglo 4 poena. Zanimljivo je da su puleni Sita Alonsa postigli gotovo polovinu poena iz reketa, dok su pogodili sedam trojki iz trinaest pokušaja. Obradoiro je imao 16 poena iz reketa, dok su postigli sedam nakon ofanzivnog skoka.

acb photo

acb photo

Drugo poluvreme otvara Šejn Larkin. Prvo je pokupio ofanzivni skok, nakon promašaja Šengelije, a zatim iz ćoška pogadja “dugu dvojku”. Odličnom odbranom i ništa lošijim trčanjem iz odbrane u napad, košarkaši Baskonije stvorili su sebi mnogo lakih poena, a pošto su nastavili sa odličnim protokom lopte bilo je još otvorenih šuteva. Upravo nakon jedne lepše akcije, trojku pogadja Vojtman na asistenciju Hange, a Monćo Fernandez je morao da pozove još jedan tajm aut. Nije bilo mnogo napretka u igri nakon tajm auta, prednost gostiju iz Vitorije se konstantno kretala izmedju 15 i 20 razlike, a u poslednju deonicu smo ušli sa zaostatkom Obradoira od 23 razlike. Na semaforu je pisalo 76:53.

Četvrtu deonicu Kardenas pogodjenim šutem za tri poena, dok gosti nisu mogli ništa da pogode u prva tri minuta, na šta je Sito Alonso odreagovao tajm autom. Ni nakon razgovora nije bilo mnogo promena, poslednja deonica nam je donela najmanje uzbudjenja, veoma spor tempo i rutinsko privodjenje utakmice kraju od strane gostujuće ekipe. U poslednjem minutu meča videli smo dve uzastopne izgubljene lopte za goste, ali i dvojka Jake Blažića u poslednjim sekundama. Sve u svemu, ubedljiva pobeda Baskonije, na kraju meča rezultat je glasio 94:76. Šengelija i Larkin su imali po 19 poena, Tadas Sedekerskis je imao 12, Jaka Blažić 11, a 10 poena je dodao Johanes Vojtman. U poraženom sastavu, Santiago Justa je imao 18 poena, Rosko Alen ga je pratio sa jednim poenom manje, dok je Eimantas Bendzius postigao 11 poena.