Real bez šansi u Fernando Buesa Areni!

U okviru 15. kola španske ACB lige, snage su odmerile ekipe Saski Baskonije i Real Madrida. Prava predstava za sve ljubitelje evropske košarke, koji su ispratili ovaj susret u Fernando Buesa Areni, a pobedu je odnela ekipa Baskonije, rezultatom 77:62 (20:19, 12:8, 33:15, 11:20) .
Baskonija je krenula veoma agresivno, postigli su prve poene na susretu, a odbranu igrali veoma srčano i angažovano sa udvajanjima na “perimetru”. Igralo se čisto u ovim momentima, ali i efikasno, a veću draž je donelo to što je vlada rezultatska klackalica i nijedna ekipa nije uspela da ostvari prednost od “dva poseda”. Baš u ovim momentima, Kim Tili, pogadja trojku, pa zatim polaže loptu loptu u koš za 15:11, pa je Pablo Laso reagovao tajm autom. Zonska odbrana “1-3-1” zbunila je igrače Real Madrida, koji su imali problema da dodju do poena, a pritom su po izvodjenju lopte, pritiskali bekove gostiju, presingom “1-2-2”. Pablo Laso se odlučio za nešto klasičniju varijantu, pa su njegovi izabranici stali u zonu “2-3”, što je itekako dalo rezultata, pa smo prvu četvrtinu završili sa minimalnom prednošću domaćina, 20:19. Drugu četvrtinu počinjemo poenima Entonija Rendolfa koji je uspeo da vrati prednost Realu. Nervoza se uvukla u kosti igračima obe ekipe, praktično tri minuta nismo videli koš iz igre, a promašaja je bilo previše. Tu monotoniju je trojkom prekinuo Adam Hanga. Ovo je bio njegov sedmi poen, a kaznio je to što je Rudi Fernandez zakasnio da mu “izadje” na šut. Mnogo više faulova smo videli u ovoj deonici nego u prethodnoj. Za šest minuta košarke videli smo svega sedam poena. Pet iz igre koji su bili delo Hange i Šengelije i dva slobodna bacanja koja je Rendolf realizovao nakon prvog napada ove četvrtine. Zanimljivo da treneri nisu odustajali od svojih postavki u defanzivi, obe ekipe su igrale “svoje” zonske odbrane. Nakon svega 20 poena postignutih u ovoj četvrtini, završavamo prvo poluvreme. Prednost je imala ekipa Saski Baskonije, 32:27.

(Photo by Emilio Cobos/EB via Getty Images)

Real se nešto bolje snašao u nastavku. Postigli su prve poene, odigrali nekoliko dobrih odbrana, Gustavo Ajon je iznudio faul Rodriga Buboe kada je krenuo na zakucavanje, a potom je popularni “Rodi Bakets” dobio tehničku grešku zbog negodovanja. Gosti su ova bacanja iskoristili i izjednačili rezultat (32:32). Zatim je Baskonija nakon tri ukradene lopte iz visokog presinga uspela da poentira. Prvo je Kim Tili uhvatio “ali up”, onda je Larkin pogodio iz “skraćenog kornera” za dva, pa je Adam Hanga prikucao u tranziciji. Nakon mini serije 6:0, Pablo Laso reaguje taj autom. Sjajnom igrom u odbrani i odličnim rešenjima u napadu, izabranici Sita Alonsa su stekli prvu dvocifrenu prednost. Košgeterski post Reala, prekinuo je Donte Drejper, trojkom u poslednjim sekundama napada, a Kim Tili je momentalno vratio, pa je na semaforu pisalo 52:37. Hangine sjajne reakcije na liniji dodavanja, donele su još lakih poena u tranziciji što je u ovim momentima značilo  “plus 18” za ekipu Baskonije. Prednost je rasla iz napada u napad, igrači Real Madrida prosto nisu znali kako da odgovore na ovakvu igru Baskonije, pa su veoma brzo “spustili gard”. Prešli su Madridjani na “čoveka” u odbrani i to je koliko-toliko dalo rezultat i davalo naznake da će se sprečiti blamaža u Vitoriji. Ostao je utisak da se Baskonija ne bi ovoliko odlepila da se Real malo ranije probudio. Sve u svemu, zaslužena pobeda domaće ekipe. Baskonija je očitala lekciju Realu, a pobedničku ekipu predvodio je Šejn Larkin sa 16 postignutih poena i tri asistencije. Adam Hanga je imao isti broj asistencija uz dva poena manje, dok je Kim Tili zabeležio 12 poena i tri skoka. Na drugoj strani, Rudi Fernandez i Luka Dončić postigli su po 12 poena, a Entoni Rendolf je postigao devet. Utakmicu je svakako obeležio veliki broj izgubljenih lopti. Real Madrid je izgubio 18 lopti, a Baskonija četiri manje. Baskonija je načinila i pet faulova više od Reala, 23 naspram 18, a u skokovima su ekipe bile izjednačene. Po 36.