Radičević komandovao Betisom u pobedi protiv Unikahe

Real Madrid se mučio protiv Andore dok su Valensija i Gran Kanarija ostvarili važne gostujuće pobede. Donosimo pregled 16. kola Endesa lige.

Kolo su otvorili u subotu veče Bilbao i Gran Kanarija a gosti su slavili rezultatom 68:82 i tako ostali u trci za Valensijom odnosno mestom koje bi trebalo garantovati Evroligu najboljoj ekipi u Španiji bez višegodišnje licence. Bo Mekejleb i Kajl Kjurik su sa 12 poena vodili “Kanarince” do pobede. U poraženom sastavu najviše se istakao veteran Aleks Mumbru sa 18 poena, Ivan Buva je utakmicu završio sa 11, Miha Lapornik sa 7 a Dejan Todorović sa 2 poena. Na parketu je bio i Vasilije Vučetić ali se nije upisao u strelce.

Nakon sramne partije u Bambergu u okviru Evrolige, Barselona je iskalila bes na Obradoiru. Blaugrana je slavila sa 100:76 a Huan Karlos Navaro je briljirao sa 18 poena. U poraženom sastavu, najbolji je bio Šejn Vitington, on je susret završio sa 20 poena.

U direktnom okršaju dve ekipe koje se bore za opstanak, Estudiantes je pobedio Saragosu 94:78 u savršenoj večeri za Edvina Džeksona koji je pogađao iz svih pozicija. Bivši igrač Barselone je imao 26 poena dok je Džamar Vilson utakmicu završio sa 10. Naš Stevan Jelovac je bio najzapaženiji u Saragosi sa 21 poenom.

U jednoj neizvesnoj utakmici, Valensija je preokretom u poslednjoj četvrtini pobedila Mursiju na gostovanju, bilo je 75:78. Bojan Dubljević je predvodio strelce Valensije sa 20 poena a isto toliko je imao Fakundo Kampaco u poraženom sastavu. Bivši igrač Mega Leksa, Nemanja Radović je pružio vrlo dobru partiju u porazu svog kluba, on je meč završio sa 10 poena, bez promašaja iz igre.

Baskonija je odličnom igrom u trećoj četvrtini slomila otpor nezgodne Fuenlabrade i tako slavila na gostovanju 69:77. Adam Hanga je bio najefikasniji u pobedničkoj ekipi sa 21 poenom a bivši igrač Crvene Zvezde, Jaka Blažić je imao 4 poena. U poraženom sastavu Ivan Paunić je bio najbolji, on je utakmicu završio sa 19 poena, Marko Popović je skupio 11, Blagota Sekulić 6 a Luka Rupnik 4 poena.

Betis nastavlja da briljira, nakon velikih pobeda protiv Real Madrida u Sevilji i slavlja u Bilbau protiv istoimene ekipe, izabranici Žana Tabaka su savladali još jednog kandidata za najveći plasman u domaćoj ligi, Unikahu. Na kraju je bilo 76:68 a Trent Loket je bio najefikasniji u Betisu sa 14 poena. Naš Nikola Radičević je nastavio sa odličnim partijama, upisao je 11 poena a isto toliko su imali Vojdan Stojanovski i Rahid Mahalbašić. Za klub iz Sevilje nastupa i Strahinja Milošević, on je za 15 minuta na parketu imao samo jedan pogodak iz igre. Džef Bruks i Džamar Smit su imali po 14 poena u poraženom sastavu dok je Nemanja Nedović utakmicu završio sa 12. Dejan Musli nije nastupio u ovom meču.

Real Madrid se provukao kroz iglene uši protiv Andore na svom parketu, izabranici Pabla Lasa su pobedili tek nakon produžetka rezultatom 96:92. Gosti su u jednom momentu tokom druge četvrtine imali i +14(30:44) ali nisu izdržali do kraja. Serhio Ljulj je sa 23 poena bio najefikasniji i tako pokazao da povreda nije ostavila prevelikog traga na njegovu ovosezonsku formu. David Jelinek sa 22 i Giorgi Šermadini sa 21 su držali goste u egalu tokom utakmice. Oliver Stević je za 27 minuta u igri skupio 8 poena.

Tenerife je bez sumnje hit sezone u Španiji. Oni su sa dobrim igrama i pobedama nastavili i nakon gostovanja Manresi gde su slavili sa 74:79. Aron Dornekamp je bio najbolji u pobedničkom timu sa 15 poena. Manresi nije pomoglo 18 poena Skota Sagsa. Od naših internacionalaca, Aleksandar Cvetković je u poraženoj ekipi imao 10 poena dok se Petar Aranitović nije upisao u strelce za 2 minuta na parketu.