Kup Kralja: Gran Canaria poslala kući Valenciu

Gran Canaria je u drugom četvrtfinalu španskog Kupa Kralja izbacio trenutnog lidera španske lige Valenciu. Kanarinci su pobijedili rezultatom 78:83 (26:16, 16:26, 23:15, 13:26).

Utakmica je bila puna preokreta, obje ekipe su tokom utakmice imale velike prednosti.  Valencia je tokom prve četvrtine imala dvocifrenu prednost, bilo je 26:16. Početkom drugog perioda igre Gran Canaria odličnim šutem za tri poena, kao i lakim poenima sa poludistance pravi seriju od 19:0 i potpuno okreće utakmicu u svoju korist, bilo je 28:37. Do kraja poluvremena Valencia se vratila u utakmicu i uspjela izjednačiti rezultat na 44:44.

Tokom treće četvrtine Valencia dobrom igrom u oba pravca dolazi do prednosti od osam poena razlike nakon 30 minuta igre, 65:57. Početkom posljednje četvrtine je imala Valencia i dvocigrenu razliku, ali onda opet slijedi serija košarkaša Gran Canarije od 12:2, za rezultatski egal 67:67 na pet minuta do kraja utakmice.  Potencijalni problem za kanarince je bio peti faul danas odličnog DJ Seeleya na četiri minute do kraja utakmice.

Na dvije minute do kraja Gran Canaria je trojkom Xavija Rabasede stekla prednost od pet poena razlike.  U narednom napadu iz reketa je poentirao Dubljević. Na drugoj strani je Omić fauliran, koji je pogodio samo jedno od dva slobodna bacanja. Naredni napad Rabaseda je zbog flopa zaradio tehničku grešku, a San Emeterio je pogodio slobodno bacanje, a u dodatnom napadu je Dubljević ponovo pogodio iz reketa za samo jedan poen zaostatka. Na drugoj strani je Rabaceda pogodio zicer uz faul, ali nije uspio pogoditi dodatno bacanje. Diot je promašio za dva poena, ali je uhvatio svoj promašaj i bio je fauliran, te pogodio oba slobodna bacanja. Valencia je napravila faul ma 17 sekundi do kraja utakmice nad Oliverom, koji je pogodio oba za rezultat 78:81. U ključnom napadu Valencie, Diot je ponovo preuzeo odgovornost, pokušao za tri poena, ali nije uspio, Pangos je skočio u odbrani i bio fauliran.  Pogodio je oba slobodna bacanja i postavio konačni rezultat 78:83 za veliko slavlje kanarinaca.

Najistaknutiji u pobjedničkom sastavu bio je Pablo Aquilar sa 16 poena. Dvocifreni su bili još DJ Seeley sa 14 i Alen Omić i Kevin Pangos sa po 10 poena.

Najbolji pojedinac u sastavu Valencie bio je Fernando San Emeterio sa 17 postignutih poena.  Bojan Dubljević je dodao 14 poena i šest skokova.

Bivši igrač Partizana Vladimir Lučić za 13 i po minuta provedenih na terenu postigao je šest poena i dodao tri skoka.