Barcelona ponizila Sevillu 54 poena razlike

Barcelona je razbila na domaćem terenu Sevillu rezultatom 108:54 (27:12, 30:21, 34:8, 17:13) u 21. kolu španske Endesa lige. Sedam igrača Barce imalo je dvocifren broj poena.

Domaći tim je odličnom odbranom i sjajnim šutem za tri poena slavio visoku pobjedu protiv Miljenovićeve Seville.

Barca je postigla 15 trojki iz 24 pokušaja (62%), naspram Sevilline tri trojke iz 17 pokušaja (17%), domaćini su za dva poena šutirali 24 od 43 (55%), naspram 15 od 37 (40%) Seville. Obje ekipe su s linije slobodnih bacanja šutirale 15 od 20 (75%).

Barca je imala dominaciju i u asistencijama (32 naspram 13), kao i u skokovima (43 – 26).

Najistaknutiji u domaćoj ekipi bilu su Tomas Satoransky i Pau Ribas sa po 14 postignutih poena. Dvocifreni su bili još i Aleksandar Vezenkov i Stratos Perperoglu sa po 12 poena, te Marcus Eriksson i Ante Tomić sa po 11 poena, a Carlos Arroyo je dodao 10.

U sastavu gostiju nije bilo igrača sa dvocigfrenim poenima. Bostjan Nachbar je bio najbliži tome, postigao je devet poena.

Bivši igrač Mega Leksa Nenad Miljenović na terenu je proveo nešto više od 17 minuta. Za to vrijeme postigao je tri poena, dodavši tri asistencije. Za dva poena šutirao je 0 od 2, za tri 0 od 1, dok je sa linije slobodnih bacanja ubacio tri od četiri pokušaja.

Od početka utakmice je Barcelona preuzela vodstvo koje nije ispuštala do kraja utakmice. Odlično su igrali u napadu, a u odbrani su dopustili samo da prime 12 poena, za 27:12. Barca je u drugoj četvrtini pojačala gas i došla do prednosti od 24 poena razlike, prvenstveno sjajni šutem za tri poena. Sevilla bi bila u još goroj situaciji da nisu pogodili 13 od 16 slobodnih bacanja koliko su šutirali u prvoj četvrtini. Na poluvremenu je bilo 57:33.

U drugom poluvremenu Barca nije spustila gas, nego je rešetala koš Seville iz svih pozicija za 50 poena razlike nakon 30 minuta igre. Sevilla je u ovom periodu igre postigla samo šest poena, za rezultat 91:41. U posljednjih deset minuta Barca je spustila ritam utakmice i postigla “samo” 17 poena a primila 13. Imala je Barca velikih 58 poena prednosti na nekoliko minuta do kraja, ali je Sevilla spustila prednost na 54, bilo je 108:54.

Barca je i dalje na drugom mjestu Endesa lige sa omjerom 19:2, dok Sevilla ima omjer 6:15 i nalazi se na 16 mjestu, te joj predstoji grčevita borba za opstanak u španskoj eliti.