Sutjeska prudužila nadu u opstanak savladavši Krku

Sutjeska iz Nikšića je na domaćem terenu savladala nakon produžetka Krku rezultatom 87:81 (29:22, 24:14, 11:10, 11:29, 12:6) u prvoj utakmici 23. kola ABA lige. Pavlićević donio pobjedu u produžetku step-back trojkama.

Sutjeska je morala dva puta da pobjedi goste iz Novog mesta, naime, prvih trideset minuta je apsolutno pripalo domaćima, imali su i 20 poena prednosti, ali su onda imali neshvaljivi pad u igri u četvrtoj četvrtini kada je Krka stigla razliku i utakmicu odvela u produžetak.

U produžetku je bek Nikšićana Pavlićević zasjao sa dvije step-back trojke kojim se Sutjeska ponovo odlijepila na četiri poena razlike, a nakon toga su njegovi saigrači bili sigurni sa linije slobodnih bacanja za veliko slavlje domaćih u borbi za opstanak u ABA ligi.

Utakmicu je obilježio veliki broj slobodnih bacanja, obje ekipe su imale po 37 slobodnih bacanja, Sutjeska je postigla samo 20, dok je Krka bila precizna 24 puta. Krka je imala bolji postotak šuta šutiravši 48 posto, dok je Krka imala samo 36 posto šuta iz igre.

Domaćima je ovo osma pobjeda u sezoni, kojom su produžene nade u opstanak ove ekipe u regionalnoj ligi. Krka ima pobjedu više (9-14), te se i dalje nalazi u opasnosti od ispadanja.

Najistaknutiji u pobjedi domaćina bio je Nikola Pavlićević sa 20 postignutih poena, tri skoka i jednom asistencijom, ali je imao i pet izgubljenih lopti. Dvocifreni su bili još i Radosav Spasojević i Draško Albijanić sa po 13 postignutih poena, Brion Rush je dodao 12. Đoko Šalić je pružio dobru partiju sa klupe, postigao je devet poena.

U gostujućoj ekipi najbolji je bio Ive Ivanov sa 21 postignutim poenom. Dvocifreni su bili Luka Lapornik sa 16 poena i Matic Rebec sa 12 poena.i šest astistencija.

Sutjeska je sjajno otvorila utakmicu, u odbrani su bili agresvni, a u napadu su postizali lagane poene iz šuteva sa poludistance i reketa te dostigli u ranom dijelu utakmice prednost od devet poena razlike, bilo je 18:9.  Na drugoj strani, igru Krke je držao Ive Ivanov koji je postigao prvih 11 poena svoje ekipe, a kada su i drugi igrači počeli postizati poene Krka se potpuno vratila u utakmicu, pa je na minut do kraja poenima Lalića došla na samo dva poena razlike, ali tada Sutjeska jako finišira četvrtinu poenima Albijanića iz reketa i  trojkom Pavića za 29:22 nakon prve četvrtine.

U drugoj četvrtini Sutjeska opet igra jaku odbranu i postepeno povećava svoju prednost.

Sutjeska je pogađala iz reketa, tri centra (Spasojević, Albijanić i Šalić) bili su vrlo rapoloženi za igru. Krka je pokušala da spusti razliku sa zonskim presingom, koji je u nekoliko situacija bio učinkovit, iz kojeg su gostujući igrači postizali lagane poene. Pred kraj četvrtine je počeo izabranike Igora Jovovića da služi šut za tri poena, pa su vezali tri trojke, Popović je postigao jednu, a Rush dvije za 53:36 na poluvremenu.

U trećoj četvrtini gledali smo neefikasnu košarku sa samo 21 postignutim poenom na obje strane. Sutjeska je uspjela da poveća razliku za jedan poen, pa je pred posljednjih deset minuta igre rezultat bio 64:46.

U posljednjoj četvrtini Sutjeska je imala neshvatljiv pad u igri, Krka je na početku četvrtine napravila seriju od sedam uzastopnih poena, te se vratili na samo 11 poena razlike. U tim trenucima, Krka je igrala zonski pressing na koji su loše reagovali igrači Sutjeske, te su pravili izgubljene lopte, a Krka je iz takvih situacija postizala lagane poene iz kontri. Veliki problem za Sutjesku su bile i problemi sa ličnim greškama centara, pa su  Spasojević i Šalić morali napustiti igru zbog pet ličnih grešaka. Krka je nastavila svoju seriju, pa su na krilima Matica Rebeca, koji je postigao tri trojke iz velikih udaljenosti došli u vodstvo na dva minuta do kraja utakmice, bilo je 71:73.

Tada je i počela drama, u narednom napadu fauliran je Korać koji je sa linije slobodnih bacanja pogodio samo jedno, a na drugoj strani je Tomić postigao zicer za 72:75. Pavlićević u narednom napadu postiže poene i smanjuje prednost Krke na jedan poen razlike. Rebec na drugoj strani  promašuje šut za tri poena sa deset metara. Po još jedan napad obje ekipe nisu uspjele da iskoriste, a onda je Pavlićević fauliran i postiže samo jedno od dva slobodna bacanja za 75:75 na 23 sekunde do kraja. Rebec je ponovo preuzeo sve u svoje ruke, ali nije uspio da donese pobjedu, pa se išlo u produžetak.

U produžetku se Sutjeska bolje snašla, Pavlićević je vezao dvije step back trojke za 83:79. Obje ekipe naredne napade nisu iskoristile, a onda je Korać bio fauliran na šutu za tri poena. Uspio je da pogodi dva od tri puta. Na drugoj strani fauliran je Lalić koji promašuje oba puta, ali onda Sutjeska pravi izgubljenu loptu, ali Krka ni iz tog napada ne uspijeva da postigne poene. Bek Sutjeske Korać je probao za tri poena, ali nije bio uspješan, dok je Lalić na drugoj strani na manje od pola minute pogodio zicer za 85:81. Krka pravi brz faul i šalje Rusha na liniju za slobodna bacanja, koji pogađa oba puta. Mulalić i Kastrati su pokušali u posljednjem napadu da šutevima za tri poena smanje prednost Sutjeske, ali nisu uspjeli za veliko slavlje domaćih.

U narednom kolu Sutjeska slijedeći nedjelju gostuje u Beogradu Crvenoj zvezdi, dok Krka dan prije gostuje u Zagrebu Ciboni.