Savović junak u prvoj rundi

Košarkaši Budućnosti poveli su sa 1:0 u polufinalnoj seriji plej-ofa pobedom nad Cedevitom u uzbudljivoj završnici 82:81 u Podgorici.

Junak utakmice, u kojoj su prema očekivanjima nijanse odlučile, bio je Boris Savović, pogodivši u finišu dva presudna slobodna bacanja za trijumf. On je bio najefikasniji sa 20 poena (od toga 11 u četvrtoj četvrtini) i to 3/3 za dva, 11/12 za jedan i 1/4 za tri. Pored njega istakli su se Rejnolds sa 17 i Šehović sa 12 poena i 9 skokova. U hrvatskom klubu najbolji je bio Babić, koji je je postigao 14 poena (1/2 za dva, 4/8 za tri) uz pomoć Tomasa sa 13 poena i Bilana sa 12 i 3 izgubljene lopte.

“Ekipa koja bude više funkcionisala kao tim, koja bude spremna da ostavi poslednji atom snage na terenu, biće bliža pobedi, a ja se nadam da ćemo to biti mi. Uradićemo sve da bude tako”, obistinila su se predviđanja trenera “Plavih” pred početak plej-ofa.

photo.abaliga.com/

Tok meča:

Cedevita je vodila od starta koševima Bilana. Mnogo su grešili i jedni i drugi u prvih nekoliko minuta, pre svega u pravilu (koraci). Kuk je bio neprimetan, te ga je zamenio Rejnolds koji je uneo žar u igru. Babić je postigao prvu trojku za 11:7, ali je Šehović uzvratio istom merom. Potom je Babić ubacio još jednu. Rejnolds je sa slobodnih bacanja doneo timu izjednačenje 18:18, međutim, Babić je pogodio treću trojku i konstantna prednost gostiju na kraju prve sekvence iznosila je 23:20.

Zubčić je otvorio drugu deonicu sa dva poena na sjajnu asistenciju Ukića. Posle samo 36 sekundi Jovović je zatražio tajm-aut zbog rasejanosti svoje ekipe i lošeg početka. Očigledno je u zagrebačkom timu postojao dogovor da se brže odvija tranzicija što je u par navrata uspevalo, međutim ponekad se to pretvaralo u brzopletost i izgubljene lopte. Trojku Zubčića poništio je Rejnolds šutem preko ruke za 28:24 i ponovo su se začuli navijači u Morači. Ali Luka Babić je pogodio četvrtu trojku za 31:24. Onda je Dašić uzvratio trojku uz dopunu Vitkovca za mini seriju i tako primorali Repešu da on uzme odmor za igrače pri rezultatu 31:29. Budućnost je zaigrala mnogo bolje u odbrani, a osetila se i nervoza u redovima Hrvata, ali takva, agresivnija odbrana je povukla sa sobom i veći broj ličnih grešaka, pa su domaći ispunili bonus već na polovini deonice, tada se Gordić upisao u listu strelaca. Potom odličan kontranapad, koji je krunisao Dašić na parabola dodavanje Kuka, donosi Crnogorcima novo izjednačenje 32:32. Plavi su bili u nekoliko navrata nadomak preokreta, međutim nisu pogađali neke otvorene šuteve, a onda je Zupčić pogodio za 37:34. Zatim je Babić dokazao da nije samo šuter, već da zna i da probije i pogodio „tir drop“. Kasnije je Barać bio usprešan sa poludistance za 41:34. Šehović se probduio na kratko i postigao tri poena. Za manje od 9 minuta i jedni i drugi ukupno su napravili 16 prekršaja. Nakon promašenog zicera Planinića, Budućnost je pokušala da srpeči porast vođstva rivala igravši odbranu na Gordiću licem u lice, ali Tomas je poentirao četiri sekunde pre poluvremena. To nije bio konačan ishod prvog poluvremena, jer je Rejnolds neverovatnom brzinom driblajući istrčao do protviničkog koša i poentirao uz veliki odraz za 44:39.

photo.abaliga.com

Treću četvrtinu je zapaženo počeo Rejnolds koji je postigao trojku nakon dobro izvedenog čeonog auta. Cedevita je ovoga puta ispunila bonus posle dva minuta igre. Ipak, Ukić je vezao dve trojke za najveće vođstvo 53:44. Rikić je imao dva penala i promašio oba, ali njegov drugi promašaj je Barać skidao sa obruča, te su pripisani poenai igraču Budućnosti. Rejnolds je ponovo pokazao umeće prodorom i požrtvovanost atraktivnim bacanjem na loptu, ali taj napad nisu realizovali njegovi saigrači. Lepu akciju Plavi su krunisali košem za 53:50. Nastavili su domaći sa žestokom odbraonm i još jendom ukrali loptu protivniku, ali ovoga puta poentirao je Ivanović i prišli su na poena zaostatka, urpkos skupljenoj i gustoj defanzivi rivala. Ivanović donosi prvo vođstvo na meču svom timu pogocima sa penala 54:53 na tri i po minuta do kraja. Energični Nikola Ivanović je produžio košgeterski niz, ali oba tima su ušla u prebrz ritam i pravili greške, to je presekao Repeša tajm-autom na minut do kraja iste deonice. Ekipe su se smenjivale u vođstvu, za jedne se upisao Subotić, a za druge trojku je Tomas upisao tri poena. Taj period je završen rezultatom 60:59 za goste.

Šehović je bio ispod svog nivoa i u poslednjoj četvrtini. Tome u prilog govori činjenica da je prilikom jednog šuta promašio ceo koš, a taj odbitak je sticajem okolnosti uhvatio Vitkovac i poentirao. Na šest i po minuta do kraja klupi Budućnosti je dosuđena tehnička greška zbog „dobacivanja“ kod prekršaja nad Bilanom, što je prouzrokovalo zvižduke sa tribina. Tri slobodna bacanja je imala ekipa Cedevite i sva tri je promašila. Prva dva Bilan nije realizovao, a zatim bacanje zasluženo tehničkom Prilepić je promašio. Iako su se tada odbranili, košarkaši Budućnosti nisu „zagradili“ igrače, a to je kaznio Bilan poenima. U idućem napadu Savović je postigao trojku, smanjio na minus jedan i podigao halu na noge. Pri rezultatu 67:65 za Cedevitu načinjen je prekršaj pri šutu za tri nad Savovićem koji je realizova 3/4 (uključujući i jedan za tehničku koju je dobio Žganec). Tada su maksimalno su iskoristili gratis izvođenje sa boka. Šehović je pokazao koliko je vredan i pogodio trojku, za trans na tribinama i 71:65 na semaforu četiri i po minuta do kraja. Nakon kratke pauze Fran Piliepić uzvraća trojku, ali Šehović se razigrao i pogodio na drugoj strani šut sa jedne noge o tablu (73:70). Bilan je pogodio dva penala, a za njim siguran je bio i Planinić sa linije slobodnih bacanja.  Opet su se Zagrepčani uvukli u greške, a glavni uzrok tome je bila odbrana domaćih koja ih je naterela na to, međutim Tomas pogađa drugu svoju trojku (10. poen) na dva minuta do kraja susreta. U narednom napadu Bilan je ispustio loptu, a to je Savović kaznio novim poenima sa druge strane.  U poslednji minut se ušlo sa prednošću Plavih 78:74. Tada Rejnolds pravi korake, a Tomas donosi izjednačenje svojoj ekipi i primorava Jovovića na tajm-aut. Savović je fauliran na 14,9 do kraja i oba puta je bio precizan za 80:78. Trener gostiju, Repeša je na tajm-autu da njegovi igrači daju koš koji vredi tri, a Pilipić je upravo to učinio i doneo svom timu 81:80. Kuk je primio loptu, u velikoj brzini preneo na drugu polovonu i asistriao Savoviću koga su zatvorila trojica igrača i jedan od njih ga faulirao na dve sekunde do kraja. Savović je ostao miran i staložen i herojski pogodio oba bacanja, a Cedevita je pokušala dugim dodavanjem da uvede loptu u igru, ali Rejnlods je, kao i tokom čitavog meča bio pribran i maksimalno aktivan, presekao taj pas i slavlje je moglo da počne. Značajno je i to što je sve prošlo bez najmanjeg incidenta kako na terenu, tako i na tribinama.