Parni valjak pregazio MZT u gostima

U sportskom centru Jane Sandanski sastali su se MZT iz Skoplja i beogradski Partizan pred oko 5000 gledalaca, a sudije su bile Siniša Herceg, Tomislav Hordov i Igor Dragojević. Pobedu je odnela ekipa Partizan NIS, prilično ubedljivo, rezultatom 93:62.

Očekivali smo tvrdu i neizvesnu utakmicu,  a tako su košarkaši obe ekipe i počeli. Na startu prve četvrtine u fokusu je bila “pik end rol” igra Hečera i Lukovića, odnosno minijatura Ksavijera Tejmsa na drugoj strani. Trener MZTa, Emil Rajković je pokušao visokim presingom da napadne organizatora igre crno-belih, medjutim Aleksandar Džikić je bio spreman i njegovi puleni su lako to “razbili”. Takodje je Partizan šuterski sjajno otvorio ovaj meč, pogodili su četiri trojke iz pet pokušaja i nakon osetnije prednosti 20:9, Rajković je morao da reaguje tajm autom. Dobro su odreagovali košarkaši makedonske ekipe nakon dogovora na klupi, napravili su seriju 5:0, a naterali su i Vanju Marinkovića da izgubi loptu. Ponovo su košarkaši Partizana stali u “zonu” i  veoma brzo se vratili na “plus 11”. Prvo je Marinković pogodio oba slobodna bacanja, a zatim je Veličković pogodio šut za tri. Vilijam Hečer je bio vidno raspoložen i sa deset poena i četiri asistencije nosio svoju ekipu u ovom periodu igre koji je završen rezultatom 29:16 u korist gostiju.
Veoma dobra odbrana Partizana na startu druge četvrtine, odbranili su prva četiri poseda, ali je Adin Vrabac propustio šansu da odvede svoju ekipu na velikih “plus 17”. Na drugoj strani, odbrana MZTa nije bila na očekivanom nivou. Dozvolili su košarkašima Partizana da ostvare dobru poziciju u reketu, a protok lopte je takodje bio na zavidnom nivou i na taj način su izabranici Aleksandra Džikića bez većih problema povećavali svoju prednost iz napada u napad. MZT se dugo mučio u ovoj deonici, skoro pola četvrtine nisu mogli da postignu koš. Niko drugi do Ksavijer Tejms prekida košgetersku tišinu za domaću ekipu, nakon čega staju u zonsku odbranu ne bi li malo zaustavili košarkaše Partizana da lako poentiraju iz reketa. Uspeli su malo da uspore gostujući sastav, a Tejms je pokušao da probudi svoju ekipu. Prvo je asistirao Skotu iz pika, a onda se požrtvovano bacio na loptu i obezbedio defanzivni skok.
Koliko god da se trudili, nije bilo odgovora za Vilijama Hečera koji je ponovo ušao u igru i veoma brzo postigao još sedam poena. Vidno nervozna ekipa MZTa, kojoj ništa nije polazilo za rukom večeras. Ruku na srce, dosta su igrali “na silu”. Napadi u ovoj četvrtini su bili gotovo bezidejni, sve se svodilo na češto težak i nerezonski šut, što je dovelo do toga da su postigli samo devet poena u ovoj četvrtini. Veliko vodjstvo Partizana, pomalo i neočekivano, 48:25. Partizan je šutirao 57% iz igre, 11 šuteva od 15 za dva poena su pogodili, odnosno 6 od 15 za tri, takodje su imali 12 asistencija i samo tri izguljene lopte. Domaća ekipa je kao što smo rekli šutirala katastrofalno, samo 29% (10/34) uz svega 6 asistencija. Morao je Emil Rajković da pronadje način da trgne svoju ekipu ne bi li ublažio poraz i izbegao i drugu katastrofu u isto toliko odigranih mečeva na startu sezone u ABA ligi.

Treću četvrtinu otvara Hečer svojom ukradenom loptom i laganim polaganjem bez ometanja. U narednom napadu, Marko Simonovski pravi nesportski faul i Mihajlo Andrić je dobio dva slobodna bacanja, a njegov učinak je bio polovičan. Košarkaši MZTa su nastavili da promašuju, ali su iskoristili činjenicu da je Partizan stao u zonsku odbranu i uhvatili veliki broj ofanzivnih skokova. Nesmotrenost Mihajla Andrića, dosudjena mu je nesportska lična nakon što je zaustavio kontru MZTa, Marko Simonovski je realizovao oba slobodna bacanja, a Uroš Lučić je iznudio treći faul srpskog reprezentativca Stefana Birčevića, kojim su crno beli ispunili bonus. Medjutim, ponovo je Hečer pokazao da je lider Partizana ove sezone i izmanipulisao je odbranu MZta sa tri fenomenalne asistencije i lake poene za Djordja Majstorovića. Ponovo su zonskim presingom, košarkaši MZTa, pokušali da ukradu loptu nesigurnom Vanji Marinkoviću, koji se nekako iščupao iz te situacije i kasnije kaznio odbranu domaćina trojkom. Nastavili su košarkaši MZTa da se muče u napadu, igra se nije mnogo promenila u odnosu na prvo poluvreme, nije bilo tečnosti i najveći broj poena je došao sa linije za slobodna bacanja i rezultat na kraju četvrtine je glasio 70:46 u korist Partizana.
Protok lopte u igri Partizana je i dalje bio enigma za makedonskog predstavnika, a Ksavijer Tejms jednostavno nije mogao sam da igra. Konstantno su plejmejkeri crno belih pronalazili rupe u odbrani MZTa tako da centri nisu imali previše težak posao i veoma brzo se prednost popela na preko trideset razlike. Zanimljivo da Aleksandar Džikić nije menjao postavku igre u odbrani, a MZT je postigao samo dva poena za pet minuta igre u ovoj četvrtini. Nakon nekih solo akcija iz kojih je poentirao Džeremaja Mesi, videli smo možda i najatraktivniji potez na utakmici. Ukrao je loptu Frenk Robinson i krenuo ka košu, medjutim Klof ga je sustigao i zabeležio brutalnu blokadu. Meč je rutinski priveden kraju. Još od sredine prve četvrtine praktično da nismo imali dilemu oko pobednika. Najbolji igrač ovog susreta bio je Vilijam Hečer sa 21 poenom uz 9 asistencija, 4 skoka i 2 ukradene lopte. Prosto fenomenalna partija Partizanovog plejmejkera. Stefan Birčević ga je pratio sa 19 postignutih poena, pogodio je tri trojke iz četiri pokušaja, uz to je imao tri skoka, a Vanja Marinković je odigrao jednu od svojih najboljih partija u crno-belom dresu. Zabeležio je 16 poena i imao tri skoka i dve ukradene lopte. Na drugoj strani, Ksavijer Tejms je ubacio 20 poena uz 6 asistencija, a Džeremaja Mesi je imao dabl-dabl učinak sa 15 poena i 12 skokova.
Drugi debakl u nizu za košarkaše MZTa, dok je Partizan nakon jedne slabije partije u Baru, odigrao fenomenalan susret u Makedoniji i zabeležio drugu pobedu u novoj sezoni.

One comment

• Neočekivano ubedljiva pobeda crno-belih. Pogotovo što je Partizan i Džile tek u stvaranju jedne ozbiljne i respektabilne ekipe. A po tradiciji mečevi sa MZT-om u Skoplju su kao po pravilu neizvesne do poslednjeg zvuka sirene.