Očajni šut iz igre Partizana presudio crno-belima u punom “Pioniru” protiv Cedevite! Prekid meča 20 sekundi pre kraja!

Gostima iz Zagreba pripao derbi 12.kola i došli do jako važne pobede za plej-of 71:76!

Imali su crno-beli dva izuzetno važna testa u proteklih četiri dana, jedan evropski i jedan u regionalnom (primarnom) takmičenju. Položili su samo ovaj za ulazak u TOP16 Evrokupa, ali su ih napori i istrošenost istog koštali polaganja testa za TOP4. Daleko od toga da je sve izgubljeno kada je u pitanju plej-of ABA lige, ima još deset utakmica da se igra, ali su ovim porazom od pet poena razlike, Cedevitu pogurali na treće mesto, a sebi napravili korak nazad.

Svestan je bio i Andrea Trinkijeri koliko će posle euforije u sredu biti teško da se meč protiv Turk Telekoma zaboravi i da se ekipa spremi za duel sa Cedevitom. Borbenost, zalaganje i bacanje za svaku loptu nije izostalo, podrška sa prepunih trbina hale “Pionir” takođe, ali crno-beli prosto nisu mogli ništa da pogode na večerašnjem meču. Taj segment igre ih je definitivno koštao poraza protiv zagrepčana. Izuzev Džoka Lendejla, u prvoj četvrtini jako skroman napadački potencijal domaćih, ali ipak okončan minimalnim vođstvom (18:17). Druga četvrtina ispostaviće se presudna, donela je Cedeviti dvocifreni plus na krilima Džejkob Pulena, a Partizanu je to možda najgora četvrtina kada se radi o efikasnosti (12:25). U drugom poluvremenu, jako brzo su domaći prepolovili -12 Cedevite, prišli i na pola poena zaostatka (43:44), ali nije bilo igrača u redovima Partizana koji bi preokrenuo i prelomio meč u korist domaćina. Odličnom odbranom Vanje Marinkovića, limitirani su poeni Pulena u trećem periodu, Cedevite generalno (24:18). Velika borbenost na obe strane u drugom poluvremenu, naročito u poslednjoj četvrtini viđena je na parketu hale “Pionir”. Uspela je ekipa Andree Trinkijerija da se odbrani od dalekometnih trojki Pulena, ali nije da poentira kada je to bilo najpotrebnije. Ponovo su crno-beli uspeli da uvedu utakmicu na jedan posed lopte (59:60), zatim pre “kraja” agresivnom odbranom stvorili zicer za izjednačenje, ali nije Markus Pejdž uspeo da poentira. Edo Murić, bivški košarkaš Partizana koji je ovacijama i aplauzom dočekan, zadao je poslednji udarac trojkom iz ugla za 68:74. “Kraj” utakmice je viđen dvadeset minuta kasnije no što je trebalo, mada je mogao i ranije od predviđenog. Na 20.2 sekunde pre kraja, prilikom tajmauta Trinkijerija, sudijska trojka na čelu sa Sašom Pukl, uputila sa u svlačionicu kao i delegat utakmice, a razlog za to je navodno gađanje košarkaša Cedevite sa tribina iza klupe gostiju. Posle dvadesetminutnog prekida, meč je nastavljen, a Pejdž je trojkom sa devet metara prepolovio prednost gostiju 15 sekundi pre kraja meča. Kuk je bio precizan na liniji penala i doneo konačnih 71:76.

Sam poraz je težak, naročito na svom terenu protiv glavnog konkurenta za plej-of, ali je još teži kada se izgubi većom razlikom od dobijene utakmice u prvom krugu (84:87), pa sada Cedevita faktički ima tri pobede više u odnosu na Partizan, kome je po svemu sudeći preostala borba za četvrtom mesto u doigravanju ABA lige. No, sledi “košarkaška pijaca”, deset utakmica do kraja regularnog dela, ništa nije nemoguće.

Katastrofalan šut Partizana (13/21 sa linije penala, 20/43 za dva, 6/32 za tri poena) nije doneo ni individualno iskakanje od ostatka ekipa, eventulano Džok Lendejla (12 poena, 10 skokova, 2 blokade), Pejdž je dodao 14 poena uz 5 skokova i isto toliko asistencija, Zagorac je ubacio 10 uz 6 skokova, dok je Marinković upisao 11 poena. Kod Cedevite Pulen 19, Kobs 13, Stipanović (12 poena, 11 skokova), a Edo Murić je na debiju pružio odličnu partiju sa 13 ubačenih poena i 8 skokova.