Crvena zvezda preokretom do pobede u derbiju!

Jedina neporažena ekipa ovosezonske ABA lige slavila sa 71:77.

Završen je i prvi “večiti” derbi ove sezone iz kog je Crvena zvezda zasluženo izašla kao pobednik. Veliki broj izgubljenih lopti crno-belih bez kreacije i ideje u napadu, koštale su ekipu Andree Trinkijerija poraza u jako važnoj utakmici za Partizan. Nije bilo previše raspoloženih igrača na parketu hale “Pionir” u oba tabora, ali je individualni kvalitet igrača Crvene zvezde sa evroligaškim iskustvom, doneo prevagu kada je konačan ishod u pitanju.
Dolaskom italijanskog stratega na klupu Partizana, očekivao se prvenstveno napredak u napadu, međutim crno-beli se mogu pohvaliti itekako dobrom defanzivom. Da bi se pobedio protivnik kao što je Crvena zvezda, mora postojati kreacija u napadu, koje iz utakmice u utakmicu, sve manje ima kod crno-belih.

Meč je počeo serijom Crvene zvezde na krilima Džo Reglanda, ali su “domaći” odgovorili odličnim šutem za tri poena preko Džok Lendejla i Stefana Jankovića, te prvu deonicu završili pristojnim plusem (22:15). Od početka druge četvrtine pa do kraja utakmice maestralnu partiju pruža Stratos Perperoglu i sa njegovih 25 poena (4/4 za dva, 5/8 za tri) u ogromnoj meri doprinosi pobedi svoje ekipe. Na pauzu posle prvog poluvremena otišlo se prednošću Partizana rezultatom 41:38.

Odlično su crveno-beli otvorili drugo poluvreme, serijom 10:0 i došli do preokreta, nakon čega su stvorenu prednost sačuvali do kraja utakmice i upisali devetu pobedu iz isto toliko utakmica. Statistički gledano, više su grešili igrači Crvene zvezde (odnos u izgubljenim loptama 13:16), ali uz činjenicu da su na poluvremenu crno-beli imali svega 3 izgubljene lopte, preostalih deset su izgubili u jako važnim posedima, koje su izabranici Milana Tomića kažnjavali. Najbliži drugom prekoretu na meču igrači Partizana bili su početkom poslednje četvrtine kada su nakon tehničke treneru Crvene zvezde zbog vraćanja lopte u igru iz auta, prišli na -4 i posed, ali nisu dodatno naplatili taj nesmotreni potez stratega crveno-belih. Košarkaši Crvene zvezde su do kraja meča uvećavali svoju prednost, koju su crno-beli samo ublažili za konačnih 71:77.

Crvena zvezda je ovom pobedom učvrstila lidersku poziciju na tabeli, dok Partizan ima skor od četiri pobede i pet poraza. Uzimajući u obzir da je odigrano svega devet kola ABA lige, a crno-beli imaju već 5 poraza, jako težak zadatak im prestoji u borbi za plej-of. Sa druge strane, Milan Tomić može biti zadovoljan jer je uz ne baš sjajnu partiju svojih igrača, dobio derbi i na dobrom je putu da Crvenu zvezdu uvede u nokaut fazu ovog takmičenja.

Regland (19 poena,6 asistencija) i Perperoglu su kombinovano postigli više od polovine poena svoje ekipe (44), Beron je dodao 7 uz 5 asistencija, a Cirbes 9. U ekipi Partizana najefikasniji bili su Lendejl (18 poena, 5 skokova), Pejdž i Si sa po 12, dok je i dalje šuterski van ritma Marinković ubacio 11. Stefan Janković nakon tri trojke u prvoj četvrtini uz malu minutažu u nastavku nije više pogađao, te je meč završio sa 9 poena.