Jutro posle

Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića odigrali su svoj najbolji meč na Olimpijskim igrama i potpuno nadigrali Australiju koja je bila rezultatski i igrački hit.

Finale sa Amerikancima govori samo za sebe, a borba za zlato na OI je najveći sportski motiv današnjice. Dakle, najbolja motivacija, najjači protivnik i naša najbolja forma darovaće svim ljubiteljima košarke fantastično finale.

philstar.com

• Koliko Srbija može protiv “drim tima”? To znaju samo selektor i njegovi momci, a bilo kakve spekulacije u javnosti da nemamo previše šansi su besmislene. Oni žive za taj uspeh, oni krvavo rade i samo oni najbolje znaju gde je granica. Navijačka podrška je sada potpuna, a finale u nedelju će biti najveći praznik košarke.
  • Meč sa Australijom je utakmica u kojoj je reprezentacija Srbije odigrala maksimalno i u odbrani i u napadu. Svako ko je trenirao košarku zna da je potrošnja na “obe strane” neverovatna i da su retke ekipe koje mogu da igraju i defanzivu i napad na najvećem broju obrtaja.
  • Iz moćne odbrane usledio je siguran napad. Nakon prednosti 16-5 posle prvih deset minuta, usledila je još jedna defanzivno perfektna četvrtina za 35-14 na poluvremenu. Limitirati protivnika u polufinalu OI na 14 poena za poluvreme je remek delo, a bez listanja košarkaških arhiva mogu da kažem da je ovo sigurno jedan od najboljih učinaka u istoriji OI. Moguće i najbolji.
  • Miloš Teodosić, zaigrao ili ne u NBA u svojoj karijeri, jedan je od najvećih plejmejkera srpske i evropske košarke ikad. Toliko lucidnosti, upornosti, spremnosti za nadigravanje se ne viđa često. Teo svojom igrom neodoljivo podseća na virtuoze iz bivše Jugoslavije, a najčešće ga ljudi porede sa Mokom Slavnićem. A Moka ima u svojoj kolekciji to najsjajnije odličje.
  • Košarka je po definiciji timski sport, a Srbija je upravo najveći pokazatelj ispravnosti te definicije. Ovo je tim, ne tim već timčina, gde i prosečni klupski igrači pronađu svoje adekvatno mesto i igraju mnogo bolje, a oni najbolji pomeraju granice mogućeg i realnog.
  • Na ovom prvenstvu Srbija je oduševila u nekoliko taktičko-tehničkih elemenata. Demonstrirala je najbolji protok lopte na turniru, najbolje kretanje bez lopte (impresioniraju “katovi”) i odličnu igru centara u tranziciji. Ujedno i malo neobičnu. Raduljica i Jokić često trče po krilu i među prvima, a bekovi drže sigurnost pasa i otvaraju dodatne opcije. “Katovi” Kalinića, Jovića i Markovića su nešto što izgleda fantastično, a ujedno je i veoma učinkovito. U odbrani, Stefan Marković čuva sve na pozicijama 1-3, a nakon zatvaranja Bojana Bogdanovića, rola protiv “Ozija”, čeka ga najveći izazov protiv Amerikanaca.
  • Upravo u odbrani na nekima od njih leži ključ finalnog meča. SAD nije impresionirao za sada na turniru, a posebno slabo je izgledala timska igra. Ipak, Amerikanci imaju fantastičan individualni kvalitet, najboljeg šutera, najveću zvezdu turnira, a mogu da se probude i timski.
  • Utakmica za znoj, radost i suze počinje u nedelju od 20.45h. Cela Srbija biće pred malim ekranima. Zemlja košarke.

Medalja koja najbolje sjaji je ona koja je zavređena poštenim odnosom, borbom, odricanjem i kvalitetom, a vi ste je već osvojili. Momci BRAVO i HVALA!