Zvezda u Evroligi I TOP 10 utakmica

Koja je vama najdraža?

#10 Baskonia – Zvezda 69:87 I 24.1.2017.

Nešto preko 9,500 navijača u ”Fernando Buesa” dvorani moglo je da uživa u košarci koju je odigrala ekipa Dejana Radonjića. Sigurno jedna od boljih utakmica crveno-belih u poslednjih nekoliko sezona. Baskonija je dočekala Zvezdu sa četvrte pozicije, kao hit ovogodišnje Evrolige, predstavli su se kao jedna čvrsta ekipa gde se svaki poen sa mukom zarađuje, Crvena Zvezda im je za 20 minuta ubacila 50 poena, na kraju 87, u utakmici u kojoj su dominirali Stefan Jović i Marko Simonović. Jović je na ovoj utakmici zabeležio 18 poena i 12 asistencija.

#9 Zvezda – Lokomotiva  84:87 I 17.10.2013

Crvena Zvezda se vraća na velika vrata! Nakon sezone 1999/00, ekipa sa Malog Kalemegdana ponovo igra najbolje evropsko takmičenje. U spektakularnom ambijentu pred oko 20,000 ljudi, Zvezda nije uspela da savlada ekipu Lokomotive, što u tom momentu, zaista nije bila strašna stvar, više su ljudi pričali o atmosferi i ’’velikom povratku’’.  Inače, u toj utakmici je Markus Vilijams bio najbolji u redovima ruskog tima, zabeležio je 23 poena (5 od 8 za tri poena).

#8 Laboral Kutxa  – Zvezda 63:73 I 7.11.2013

Prva pobeda Zvezde u ’’novoj’’ Evroligi.  Špansku ekipu koju je sa klupe predvodio Serđo Skariolo, crveno-beli su savladali, moglo bi se reći, rutinski. Osim te druge četvrtine koju su odigrali očajno, ekipa Dejana Radonjića je ostale tri četvrtine odigrala vrlo dobro. Jednu od boljih partija u dresu Zvezde odigrao je Demarkus Nelson, on je te večeri zabeležio 22 poena, uz 33 indeksna poena, ’’vukao’’ je Zvezdu tokom cele utakmice i pogađao je kada je bilo najbitnije. U sastavu ekipe iz Beograda, našao se i mladi Dušan Ristić, trenutno igrač Arizone.

#7 Zvezda – Makabi 89:76 I 5.3.2015

Zvezda je prvi put srušila nekog evropskog velikana, bivšeg prvaka Evrope. Ono što je takođe obeležilo ovu utakmicu, jeste očajna poseta jer je Zvezda bila u lošoj formi (skor 1-7), šanse za prolaz dalje gotovo i da nisu postojale. Delovalo je da će se Makabi (još jednom) ’’provući’’ kroz Beograd, i ako je već drugi put zreo za poraz. Boban Marjanović je odigrao jednu od najboljih partija u crveno belom dresu (19p,17sk), dok su veliki preokret napravili Dženkins i Vilijams, koji su kombinovano šutirali 8/14 za tri poena, ’’izrešetali’’ su Makabi u poslednjoj četvrtini.  Zanimljivo je to što je i Marko Tejić igrao 20 minuta na toj utakmici.

#6 CSKA – Zvezda  77:76 I 14.4.2016

Zvezda je već napravila čudo i plasirala se u najboljih osam klubova Evrope, u plej-ofu čekao ih je veliki CSKA koji je kasnije i osvojio ovo takmičenje. Ovo je bila možda presudna utakmica za dalji razvoj situacije i nema sumnje da je nakon ove utakmice CSKA praktično obezbedio ”Fajnal For”. Nakon prve utakmice gde je CSKA slavio skoro pa rutinski, u ovoj su imali ogromne probleme i jedva su je dobili, Zvezda je imala napad za pobedu, negde sredinom druge četvrtine je imala i +6. Na 2:13 do kraja utakmice, Kajl Hajns je pogodio dva bacanja i rezultat je bio 74:70. Odmah nakon toga, Cirbes pogađa i to je 74:72, Teodosić ne pogađa koš, napad Zvezde, i bum! Zvezda vodi! Jović pogađa trojku za +1. Nakon tajm auta, akcija je dogovorena za Miloša Teodosića koji hladnokrvno pogađa trojku i vodi CSKA na dva poena prednosti. U poslednjem mininu, Tarens Kinzi je fauliran i pogađa samo jedno od dva slobodna bacanja, CSKA promašuje napad, ali Jović greši u ključnom napadu, pravi korake i to bi bilo to, propuštena je velika šansa.

#5 Galatasaraj – Zvezda 110:103 I 21.11.2014ž

Jedna sjajna košarkaška predstava, mnogo dobrih poteza i mnogo poena, Zvezda je izgubila utakmicu, ogromna žal je zavladala kod svih navijača Zvezde. Desetak minuta nakon završetka utakmica, usledio je pravi šok, iz Turske stiže vest da je jedan navijač Zvezde izgubio život u tuči koja se dogodila nešto pre početka utakmice, kasnije je saopšteno da je ime tog momka Marko Ivković. U Srbiji je niko nije mogao da poveruje u takvo nešto. ”So na ranu” bio je i trener Galatasaraja sa svojom izjavom da su ”zvezdini navijači teroristi koji su divljali po gradu”, izjava zbog koje je i dan danas osoba koju cela hala dočeka bučnim zvižducima i silnim uvredama. Zoran Erceg je u toj utakmici pogodio neverovatnu trojku i odveo Galatasaraj u produžetke, takođe će ostati upamćeno da je Karlos Arojo igrao svaki sekund utakmice, 50 minuta! Na drugoj strani, Markus Vilijams je podelio 17 asistencija, Luka Mitrović odigrao partiju karijere u Evroligi, postigao je 30 poena.

#4 Zvezda – Real 94:88 I 27.11.2015

Neverovatna je situacija koja se poklopila Zvezdi u ovoj utakmici, Real Madrid je bio u jako lošoj situaciji, Zvezda u možda još težoj, crveno-belima je ova pobeda verovatno okrenula ceo tok sezone. Jedan od ključnih igrača bio je Kvinsi Miler koji je briljirao te večeri, Zvezda je otvorila sjajno i povela 11-2. Na 5:43 do kraja treće četvrtine, ništa nije delovalo dobro za Zvezdu, Jović zarađuje treći faul, prigovara sudiji i dobija tehničku, zbog nediscipline, Dejan Radonjić ga šalje u svlačionicu i na parket šalje mladog Nikolu Rebića! Rezultat je bio 50:60 u korist španskog velikana. Nakon ”klackalica” u rezultatu, Miler pokreće svoj šou, vezuje 11 poena (dve trojke), i smanjuje prednost na samo 64:65. U velikoj drami, Marko Gudurić postaje heroj iz senke, na +2 u poslednjem minutu utakmice, pravi fintu šuta, ulazi pod koš i zakucava za +4, tako hladnokrvno, Cirbes kasnije pogađa važna bacanja i Zvezda pobeđuje, i dalje je u igri za TOP16.

#3 Zvezda – PAO 69:67 I 11.3.2016

Negde oko 20,000 vatrenih navijača Zvezde dočekalo je Saleta Đorđevića (aplauzom) i ekipu Panatinaikosa u paklenoj atmosferi, gde su oba tima dočekala početak sa skorom 6-4, u nekoj računici, znalo se da ko ovde dobije, ide dalje. Utakmica je počela minutom ćutanja za preminulog Dragana Nikolića, legendarnog glumca i velikog navijača Crvene Zvezde. PAO je bolje otvorio utakmicu, na poluvreme se otišlo sa rezultatom 28-31. Zvezda kasnije pravi seriju 15-4, Panatinaikos uzvraća serijom 13-0. Tarens Kinzi je imao svoje veče, postigao je 12 poena u drugom poluvremenu, od ukupno 19 koliko je postigao u celoj utakmici, takođe je i Kvinsi Miler odigrao sjajan meč, zabeležio je 16 poena i 5 skokova. Zvezda je pobedila, i kasnije se plasirala u plej-of.

#2 Zvezda – CSKA 78:67 I 29.12.2016

Dve ”najveće” pobede u poslednjih par godina, Zvezda je ostvarila ove sezone, jedna je protiv CSKA. Samo nedelju dana nakon što je savladan Real Madrid, pao je i slavni CSKA. Odavno neko nije tako ”razbio” aktuelnog šampiona Evrope, da deluje tako da neki slabiji tim ima nekoliko puta bolje igrače na papiru. Na samom početku, ekipa Zvezde je krenula jako i povela rezultatom 13-0, Dimitris Itudis je tražio tajm aut, promenio celu petorku. CSKA je kasnije tokom druge četvrtine prišao na 31-27, međutim, to je bio najmanji minus u nastavku utakmice, Zvezda je delovala mašina koja sigurno neće pogrešiti te večeri. Dugo se CSKA nije predavao, velika borba u četvrtoj četvrtini, dok Nejt Volters nije pogodio trojku, i okrenuo utakmicu u Zvezdinu korist, Teodosiću i ekipi nije bilo spasa.

#1 Zvezda – Fenerbahče 75:73 I 12.1.2017

Hala ”Aleksandar Nikolić” krcata do poslednjeg mesta, neki ljudi kažu da je bilo sigurno oko 8,000 ljudi u dvorani, mnogo ljudi je utakmicu gledalo iz hodnika. U goste je stigao Željko Obradović i ekipa Fenerbahčea, koja je pre toga 4 puta savladala Zvezdu, prilično rutinski, delovalo je kao da je nemoguće pobediti ih. Velika drama tokom cele utakmice, ”egal” svih 40 minuta, mnogo žestokih duela, velika napetost u hali, kako se bližio kraj, mnogo ljudi je pomislilo da je to taj trenutak, ”Ma to je to, ‘ajde sad!”. Delovalo je da Điđi Datome ne može da promaši trojku, šutirao je sjajno (4/5 za tri poena), kao i njegovi saigrači, imali su 40% u šutu za tri poena. Na 1:30 pre kraja utakmice, Fener je imao +4, Dženkins asistira Kuzmiću koji poentira uz faul Bogdanovića, pogađa i slobodno bacanje, sada je samo -1. Nakon toga, Bogdanović ponovo greši, gubi loptu, Kalinić faulira Jovića koji pogađa jedno slobodno bacanje. Na drugoj strani, Kalinić ne pogađa trojku, napad za Zvezdu, Dženkins igra protiv Kalinića

Gotovo je! Pao je i veliki Fenerbahče! Ludnica u ”Pioniru”!

”Velike” utakmice nisu samo one koje pobedite, već kako ih odigrate, sam njihov značaj, i one koje zbog nekih poteza i situacija pamtite celog života. Zvezda je imala mnogo velikih utakmica ovih godina u evropskim takmičenjima, i tek će ih imati. Neki će osporavati njegove kvalitete, ali rezultati stoje iza njega, svi su se menjali, od Raška Katića i Blejka Šilba do Ognjena Kuzmića i Marka Gudurića, jedan čovek je uvek bio tu, onaj koji je postavio temelje celog sistema… Dejan Radonjić.