Uljanovas presudio Barsi

U Žalgiris Areni sastali su se domaći Žalgiris i Barselona, u okviru najkvalitetnijeg evropskog takmičenja. Utakmica je bila žustra i zanimljiva, sa dosta preokreta i pobedu je odnela domaća ekipa i tako šokirala Jorgosa Barcokasa i njegove izabranike. Krajnji rezulat je glasio 89:85 (18:24, 21:14, 22:23, 28:24), a najefikasniji je bio Edgaras Uljanovas sa 17 poena.

Vitor Faverani odlično počinje ovaj susret. Postigao je devet poena u prvoj četvrtini, bez promašaja iz igre, a uhvatio je i dva skoka. Crnogorski reprezentativac, Tajris Rajs, takodje je bio sjajan sa čak četiri asistencije i jednom pogodjenom trojkom u prvih deset minuta košarke. Domaći su se dosta mučili u šutu van linije 6.75, pa su pogodili tek dve trojke iz sedam pokušaja, a one su bile delo Kavaliauskasa i Uljanovasa. Zeleni su počeli drugu četvrtinu nešto sigurnije i prišli Barseloni na svega tri poena zaostatka. Zaustavili su izabranici Šarunasa Jasikevičiusa unutrašnju igru Barselone i izjednačili rezultat, a kada se činilo da mogu do totalnog preokreta, loše gradjenje skoka trojkom kažnjava Huan Karlos Navaro i vraća plus tri svojoj ekipi. Nakon niza neiznudjenih grešaka, Stratos Perperoglu je trčao kontru, a Kevin Pangos je napravio faul, što su sudije procenile kao nesportski, medjutim, niti je Barselona dobila poene sa linije za slobodna bacanja, niti su poentirali iz dodatnog poseda. Odlična odbrana Žalgirisa i iznudjena slobodna bacanja donela su prednost od pola koša na nekih dva minuta pred kraj poluvremena. Tu prednost su uspeli da održe, pa smo na odmor otišli njihovom prednošću, 39:38.

Barselona je ekspresno povratila prednost na startu trećeg kvartala i držali su je sve do sredine četvrtine, ali su se tada Milaknis i Lekavičius probudili i vratili plus jedan svom timu. U ovoj četvrtini je napokon postigao prve poene i Stratos Perperoglu, koji iz igre šutira 1/4, a promašio je i oba slobodna bacanja. Kada je bilo najprotebnije proradio je Perperoglu. Baš kada se Barselona mučila u napadu, Perperoglu pogadja dugu dvojku preko ruke, a Jankunas na asistenciju Uljanovasa odgovara trojkom sa centralne pozicije. Sjajna rola grčkog reprezentativca koji je pogodio koš pod faulom, to je bio njegov sedmi poen, a sve ih je postigao u svega nekoliko minuta ove deonice. Serijom gostiju 5:0 počinjemo poslednju četvrtinu, a to je nateralo Jasikevičiusa da zatraži tajm aut, nakon kojeg Arturas Milaknis pogadja trojku i ne dozvoljava Barseloni da se odlepi. Kad smo već kod prvih poena, Ante Tomić se tek u četvrtoj četvrtini upisao u strelce. Sjajnom igrom je Žalgiris, što u odbrani, što u napadu, presekao niz Barseloninih poena i napravio sopstvenu seriju 9:0, a nakon koša Lekavičiusa, Barcokas je zatražio tajm aut. Nakon tajm auta, Huan Karlos Navaro igra praktično sam protiv ekipe Žalgirisa i njegovim poenima vraća se neizvesnost u ovaj meč. Uljanovas hvata ofanzivni skok, baca pas Broku Motumu koji pogadja za tri i donosi plus šest ekipi Žalgirisa. Žalgiris je imao sve u svojim rukama, bili su na pragu treće uzastopne pobede u Evroligi i uspeli su u tome. Rezultatom 89:85, trijumfovali su u Žalgiris Areni, a Edgaras Uljanovas je proglašen za najkorisnijeg igrača ove utakmice.