Turski derbi, na kraju, pripao Efesu

U turskom derbiju u okviru Evrolige, u kom su se susreli Darušafaka i Efes, pobedu odnosi domaći sastav. Izabranici Velimira Perasovića su igrali sjajno u poslednjoj četvrtini i osvojili Folksvagen Arenu, nakon velike borbe i dosta neizvesnosti u završnici. Zanimljivo je to što je Anadolu Efes imao glasniju podršku od domaćina u ovom susretu, koji su dobili rezultatom 79:84(20:13, 26:22, 19:23, 14:26).

Zanimljivo, ovaj meč je bio sudar dve ekipe koje su tokom leta promenile šefa struke. Dejvid Blat je zamenio Mahmuta Oktaja, a umesto Dušana Ivkovića, na klupu Anadolu Efesa seo je Velimir Perasović. Dejvid Blat je nakon dve vezane pobede, zabeležio dva poraza. Četiri teška kola za Anadolu Efes, ali dobra stvar je što su danas uspeli da odnesu tesnu i teško osvojenu pobedu.
Darušafaka je na samom startu napravila prednost i uspela lepo da je iskontroliše, pa im je pripala prva deonica rezultatom 20:13. Perasović je uspeo malo da trgne svoje izabranike, koji su na krilima Džejsona Grejndžera uspeli da anuliraju prednost domaćina i pridju na svega tri poena razlike. Blat je bio ljut na svoje igrače koji nisu šutirali prilikom otvorenih pozicija već su “ekstra pasevima” sebi otežavali situacije. Kada se mislilo da Efes može da pridje na jedan posed, Čedi Osman je dobio nešto lošiji pas od Ertela, izubio loptu, a Džejms Anderson pogodio trojku uz zvuk sirene za “plus 11”.

euroleague.net

Imao je Perasović svašta da kaže svojim igračima i to je urodilo plodom. Treću četvrtinu smo počeli serijom 11:4 u korist Anadolu Efesa i to je nateralo Blata da zatraži tajm aut. Razigrani Brajan Danston i Tejlor Hanikat, jednostavno nisu bili dovoljno za potpuni preokret u ovoj četvrtini, pa je Vonamejker iskoristio prazan hod i vratio “plus 7” svojoj ekipi pred početak poslednjih deset minuta. U četvrtoj četvrtini velika borba, odlična igra gostiju, pre svega Dešona Tomasa i Tomasa Ertela, koji su kombinovano ubacili 32 poena na ovom susretu, pa su na minut i po pre kraja nakon koša Dešona Tomasa sa slobodnog bacanja, po prvi put došli do vodjstva na ovom susretu. Medjutim, Bredli Vonamejker pogadja dvojku i vraća prednost svojoj ekipi, a Perasović reaguje tajm autom. Nakon tajm auta, Brajs Koton pogadja dvojku i vraća prednost svojoj ekipi, a Darušafaka na drugoj strani hvata dva ofanzivna skoka, treći im je poništen nakon sudijskog pregledavanja snimka, na kom je utvrdjeno da lopta nije dirala obruč, pa je vreme za napad isteklo. Brajs Koton i Dešon Tomas su pogodili svoja slobodna bacanja i doneli, u ovim momentima, velikih “plus četiri” svojoj ekipi. Nakon dobre odbrane, Hanikat je fauliran i otišao na liniju za slobodna bacanja, pogodio prvo, drugo promašio namerno i Efes pobedjuje u ovoj neizvesnoj završnici rezultatom 79:84. Dešon Tomas i Ertel su heroji ove utakmice. Tomas je imao 17 poena, a Ertel 15, kojem je falila jedna asistencija za dabl dabl učinak. Skoti Vilbekin je predovio domaćina sa 13 poena, Vonamejker je imao 11, a po 10 su zabeležili Džejms Anderson i Markus Sloter.