Španski derbi pripao gostima iz prestonice

Španski derbi u okviru Evrolige priredili su nam košarkaši Saski Baskonije i Real Madrida. Obe ekipe se bore za što bolji plasman medju osam najboljih evropskih ekipa, a večerašnji susret nam je pokazao svu raskoš španske košarke. U izuzetno kvalitetnom duelu, slavila je gostujuća ekipa, rezultatom 71:79 (15:16, 21:23, 16:20, 19:19), meč su obeležili Rodrig Buboa i Luka Dončić.

Veoma zanimljiva prva četvrtina, iako nije baš bila efikasna. Real je uhvatio zalet na startu, 12:4, medjutim, Sito Alonso je pogodio sa svojim izmenama su domaći brzo uhvatili priključak i čak poveli na nekih 30ak sekundi pre kraja, medjutim prvu deonicu završavamo sa poenom prednosti u korist Madridjana, 16:15. Laprovitolovom trojkom počinjemo drugih deset minuta i Baskonija je počela baš onako kako je želela. Iako su gosti šutirali 1/9 za tri poena, kreirali su seriju 7:0 i diktirali tempo meča u ovim momentima, a evidentno je bilo da su obe ekipe imale problema da zagrade skokove, pa su gosti uhvatili pet ofanzivnih skokova, a košarkaši Baskonije sedam. Nakon što se unervozio Otelo Hanter, Baskonija ponovo hvata priključak i serijom 7:1 vraćaju se na minus dva. Manje više preslikane dve četvrtine u Fernando Buesa Areni, Real pobegne, pa se Baskonija vrati i tako u krug. Prvo poluvreme završavamo prednošću Real Madrida od tri poena. Entoni Rendolf je sa 9 poena, 3 skoka i po jednom asistencijom i ukradenom loptom, a na drugoj strani izdvajao se Adam Hanga koji je pogodio isti broj poena kao Rendolf, s tim što je uhvatio dva skoka više.

Veoma brzo se Real Madrid popeo na dvocifrenu prednost. Nakon nešto više od dva minuta igre u trećem kvartalu, nakon trojke Jonasa Mačiulisa, gosti odlaze na deset poena prednosti. Nekoliko lepih poteza domaće ekipe, ali nisu uspeli da stvore momentum kojim bi prišli Realu na jedan posed, koji je bio smiren i efikasan u svojim ofanzivnim posedima. Mogla je Baskonija mnogo više, to je bilo sigurno. U smiraj treće četvrtine, promašili su sijaset otvorenih šuteva, nakon kojih su uspevali i da dodju do ofanzivnih skokova, ali ponovo nisu bili precizni, pa je Real Madrid imao prednost 59:52 i sa finom razlikom u svoju korist ulaze u poslednji kvartal u Fernando Buesa Areni. Delovali su gosti bolje, iako je Baskonija ubrzala tempo, nisu bili ometeni. Dobili su prve tri četvrtine i sa blagom psihološkom prednošću krenuli po 16. pobedu koja bi ih bacila na sam vrh Evrolige. Superiorni Madridjani su i u nastavku veoma brzo ostvarili dvocifrenu prednost i uspevali da je drže gotovo pet minuta, a ovaj deo meča obeležila je bravura Luke Dončića koja je izmamila uzdahe gotovo svih prisutnih. Na kraju, sasvim zaslužen trijumf Reala i domoći će se prve pozicije, po prvi put ove sezone. Najefikasniji pojedinac je bio Luka Dončić sa 16 poena 8 skokova i 6 asistencija, a dvocifren je bio i Gustavo Ajon sa 11 postignutih poena, kao i Džefri Tejlor sa 16. Na drugoj strani, Rodrig Buboa sa 20 poena predvodi strelce, Hanga je imao 12, a Vojtman 10 poena. Što se tiče Baskonije, oni imaju 12 pobeda i 9 poraza, a definitivno se oseća nedostatak Tornikea Šengelije i sa njegovim povratkom možemo videti ponovo onu staru Baskoniju.