Šengelija sa “penala” poništio Lengfordovu tricu u triler završnici i tako doneo pobedu Baskoniji u Kazanju

Baskonija je slavila u triler finišu u Kazanju protiv Uniksa, gosti su pobedili rezultatom 91:92(20:22, 20:21, 27:24, 24:25).

Koševima Kina Koloma i Artjoma Parahovskog domaćin je bolje počeo utakmicu, došao do prednosti od 7 poena razlike(18:11) ali onda su usledile crne minute za Uniks, gosti su napravili seriju od 14:0 i odlepili se na pristojnih +10(20:30) da bi nešto kasnije došli i do maksimalnih +13(22:35). Do kraja prvog poluvremena ekipa iz Kazanja je poentirala uglavnom preko Voronova, Pola i Lengforda koji su svoj tim doveli na samo tri poena zaostatka, na veliki odmor se otišlo pri rezultatu 40:43.

Tokom većeg dela drugog poluvremena viđena je rezultatska klackalica, ekipe su se smenjivale u vođstvu do rezultata 72:72 a onda je Kino Kolom preuzeo stvar u svoje ruke, bek Uniksa je upisao 11 poena u naredna četiri napada svog tima, pogodio je tri puta za tri poena i jednom za dva poena za prednost 83:77, četiri minute pre kraja susreta. Šengelija i Larkin su svojim koševima, uglavnom sa linije za slobodna bacanja uspeli da poravnaju rezultat pa se u poslednjih 90 sekundi susreta ušlo pri rezultatu 86:86. Kit Lengford je nakon toga pogodio oba bacanja za svoju ekipu, Diop je sa druge strane promašio jedno(88:87). Šejn Larkin je potom promašio za dva poena, zatim i Kolom na drugoj strani tricu za veliku prednost svoje ekipe pa je Baskonija imala vreme do kraja susreta za napad. Šejn Larkin je preuzeo odgovornost i pogodio važnu tricu za 88:90 na šest sekundi pre kraja meča ali Lengford se još jednom pitao za sve, američki plejmejker je pogodio trojku i tada se činilo da je utakmica rešena. Sito Alonso je potom zvao minutu odmora a jednu sekundu pre kraja Pavel Antipov je faulirao Šengeliju a iskusnom Gruzijcu nije zadrhtala ruka, sa dva pogođena “penala” je doneo važnu pobedu svojoj ekipi.

Šejn Larkin je svoj tim predvodio sa 22 poena, Tornike Šengelija je dodao 19 a Rafa Luž 10 poena. U poraženom sastavu, još jednom je najefikasniji bio Kit Lengford sa 28 poena, Uniksu za pobedu nije bila dovoljna ni partija sezone Kina Koloma koji je meč završio sa 23 poena, a dvocifren je još bio Orlando Džonson sa 11 poena.

Ekipi iz Kazanja je ovo bio deveti poraz nakon dvanaest odigranih kola dok je Baskonija ovom pobedom došla do osmog trijumfa u Evroligi. Uniks će u narednom kolu pred svojim navijačima dočekati Galatasaraj u duelu dve ekipe sa začelja tabele dok će Baskonija u Vitoriji ugostiti Barselonu u derbiju dve španske ekipe.