Makabi napokon pobedio

Nakon šest uzastopnih poraza u Evroligi, “Ponos Izraela” je na svom parketu savladao Darušafaku rezultatom 93:92(29:14, 24:22, 14:35, 26:21).

Ainars Bagackis je upisao svoju prvu pobedu u Evroligi na klupi Makabija i to upravo protiv svoje bivše ekipe, letonski stručnjak je do preuzimanja izraelske ekipe bio pomoćni trener Davida Blata u Darušafaki.

Domaća ekipa je od samoga početka nametnula svoj ritam i preko koševa Vimsa i Gaudloka došla do uvodne prednosti od 8:0. Pomenutom dvojcu se priključio i Viktor Rad sa nekoliko odličnih poteza i poena pa je na kraju prve četvrtine bilo 29:14. I u drugom periodu, tok utakmice je nastavio u istom pravcu, košarkaški Makabija su pogađali iz svih pozicija za velikih +17(53:36) na kraju prvog poluvremena.

Međutim, ako smo nešto naučili od Makabija ove sezone, onda je to činjenica da niti jedna prednost u košarci nije nedostižna jer je “Ponos Izraela” pre manje od mesec prokockao +18 protiv CSKA na svom parketu a sedmicu dana kasnije i +19 u Istanbulu, upravo protiv Darušafake. Sličan se scenario odvijao i u trećoj četvrtini današnje utakmice, napad domaće ekipe je potpuno zakazao, unutrašnja igra se raspala a Darušafaka je počela da pogađa svoje šuteve, odbrana Makabija nije postojala na terenu pa su gosti treću deonicu dobili rezultatom 14:35 za preokret i 67:71 na semaforu nakon tri perioda.

Nakon trojke Luka Harangodija na početku poslednjeg perioda, činilo se da će Makabi opet da izgubi “dobijenu utakmicu” ali rezervisti Majk Cirbes, Di-Džej Sili i Silven Landesberg su imali neke druge planove, serijom njihovih poena, domaći sastav je preokenuo i opet poveo sa 80:76 a Darušafaka do kraja susreta nije uspela da vrati rezultatsku prednost na svoju stranu iako je Skoti Vilbekin imao šut za produžetak nakon izgubljene lopte Gaudloka 10 sekundi pre kraja utakmice. Konačan rezultat je bio 93:92 nakon što je Vonamejker pogodio oba slobodna bacanja po isteku vremena.

Soni Vims je bio najefikasniji u pobedi svog tima sa 24 poena, Viktor Rad i Majk Cirbes su dodali po 13, Di-Džej Sili 12 a dvocifren je bio i Endrju Gaudlok sa 10 poena. Vil Klejburn je sa 17 poena predvodio strelce Darušafake, 16 je imao Bred Vonamejker, sa 14 se istakao Ante Žižić u svojoj najboljoj partiji u dresu turske ekipe, a 13 je imao Džejms Anderson.

Makabi je ovom pobedom ostao teoretski u igri za plasman u plej-of ali već u narednom kolu ih očekuje teško gostovanje Realu u Madridu. Darušafaka će niz od dva poraza pokušati da prekine pred svojim navijačima sledeće sedmice, u Istanbulu će gostovati Baskonija.