Evroliga: Žalgiris izdržao nalet Valensije, Himki ponizio Olimpijakos (VIDEO)

Odigrane su prve četiri utakmice 19. kola Evrolige.

19. kolo Evrolige su otvorili Himki i Olimpijakos utakmicom u Moskvi. Pobeda u Beogradu je očito bila prekretnica sezone za tim Jorgosa Barcokasa, posebno nakon problema unutar kluba i nezadovoljstva na relaciji uprava-tim. Himki je danas odigrao najbolji meč u sezoni. Aleksej Šved i drugovi su pregazili vicešampiona Evrolige za konačnih 82:54.

Iako je imao slabo šutersko veče, Šved je bio najbolji strelac pobedničke ekipe sa 19 poena, a 16 je dodao Čarls Dženkins. Bivšem košarkašku Crvene zvezde je ovo bila ubedljivo najbolja utakmica u dresu Himkija ove sezone. U redovima Olimpijakosa, dvocifreni su bili Kajl Vilčer sa 11, odnosno Janis Strelnieks sa 10 poena.

Žalgiris je u Kaunasu ugostio Valensiju i nakon uvodnih 13:0, činilo se da šampion Španije neće ozbiljnije zapretiti. Domaći tim je u istom ritmu nastavio sve do isteka druge četvrtine kada je na semaforu pisalo 47:31. “Slepi miševi” su svoj povratak u meč kreirali krajem treće i početkom četvrte četvrtine posle serije 11:0 zahvaljujući kojoj su prišli na samo 3 poena zaostatka(63:60). Kevin Pengos i Aron Vajt su odbili prvi nalet Valensije, ali gosti su na krilima Tibora Plajsa preokrenuli rezultat i poveli na četiri minute pre kraja meča(70:71). Neizvesnosti je bilo do samoga kraja, posebno nakon trojke Vila Tomasa(83:82) samo 40 sekundi pre isteka regularnog vremena. Isti igrač je imao priliku da donese pobedu svom timu nakon promašaja Pengosa, ali ovaj put Tomas nije pogodio za tri poena. Pengos i Ulanovas su u finišu bili precizni sa linije slobodnih bacanja, pa su bodovi ostali u Litvaniji.

U pobedničkom sastavu se najviše istakao Aksel Tupan. Reprezentativac Francuske i bivši NBA igrač je skupio 18 poena, a još jedno sjajno šutersko veče je imao Arturas Milaknis koji je pogodio četiri trojke iz šest pokušaja za ukupno 12 poena. Po 11 poena su upisali Kevin Pengos, Aron Vajt i Paulius Jankunas, a dvocifren je još bio Edgaras Ulanovas sa 10. Kod Valensije, najbolju partiju u ovoj takmičarskoj godini je imao Tibor Plajs. Nemac je imao 20 poena(7/9 iz igre), a pratili su ga Vil Tomas sa 19 i Erik Grin sa 17 poena.

Nakon dva uzastopna poraza u Evroligi, na pobednički pravac se vratila Barselona. Izabranici Sita Alonsa su savladali Bamberg rezultatom 81:66 u jednoj interesantnoj utakmici viđenoj u “Blaugrani”. Domaći tim je bolje otvorio duel i konstantno povećavao prednost do isteka prvog poluvremena kada je bilo 44:34. Nemački šampion je zaostatak postepeno smanjivao sve do tri minute pre kraja četvrte četvrtine kada su prišli na samo -1(67:66) posle koša Leona Radoševića. Tada je jako važnu trojku za Barselonu pogodio Rakim Sanders, a isti igrač je upisao još 5 vezanih poena nakon dve greške Danijela Heketa. Do kraja, Bamberg više nije upisao niti jedan poen, pa je na kraju razlika bila mnogo veća od realne slike na parketu.

Rakim Sanders je sa 17 poena predvodio strelce pobedničkog tima, Tomas Ertel je dodao 15 poena, a dobar je bio i Ante Tomić sa 13 poena i 9 skokova. U redovima Bamberga, bolji od ostalih je bio Maodo Lo sa 14 poena, a po 12 su upisali Dorel Rajt i Leon Radošević.

Detaljan izveštaj sa utakmice Makabi-Crvena zvezda možete pročitati OVDE.