Evroliga: Prvi poraz Panatinaikosa u Atini, Milano šokirao Baskoniju (VIDEO)

Danas je završeno 19. kolo Evrolige.

Utakmica koje je otvorila evroligaški dan odigrana je u Istanbulu u kojoj su se susreli domaći Anadolu Efes i šampion Evrope Fenerbahče. Fenemenalno otvaranje utakmice imao je tim Ergina Atamana i vodstvom od 10-0 pokazao da se neće lako predati. Međutim, njihova prednost se topila iz minuta u minut, da bi na kraju prvog perioda igre Fener stigao do izjednačenja 24-24. Do kraja prvog poluvremena puleni Željaka Obradovića dozvolili su Efesu da ubaci samo 11 poena, i otišli na poluvreme sa dvocifrenom prednošću 35-46. Pokušavali su igrači Efesa da sustignu protivnika, ali kada god bi se približili Fener bi se trojkom ponovo odlepio. Skorašnja pridošlica iz NBA lige, Toni Daglas postigao je 21 poen od svojih 29 (7/8 za 2, 3/3 za 3 i 6/6 sl.bacanja ) u poslednjoj četvrtini, ali ni to nije bilo dovoljno domaćinu da preokrene rezultat. Fenerbahče je mirno priveo utakmicu kraju, i trijumfovao rezultatom 84-89.

Pored Daglasa, najefikasniji u Efesu bio je Mekalum sa 18 poena. U ekipi Fenera istakli su se Vonamejker sa 18 poena i 8 asistencija, a pratio ga je Mahmutoglu sa 16. Marko Gudurić postigao je 12 poena (2/3 za 2, 2/3 za 3 i 2/2 sl.bacanja) imao 3 skoka i asistencije za 23 minuta na parketu.

U Atini je viđena prava drama, i prvi poraz Panatinaikos na domaćem parketu posle više od godinu dana. CSKA je slavio rezultatom 70-75. Ekipe su bile ujednačene tokom celog prvog poluvremena i niko nije imao osetniju prednost. Uzavrela atmosfera u OAKA areni došla je do tačke usijanja sredinom trećeg perioda kada je Pao napravio seriju od 10-0 i stekao dvocifrenu prednost 46-36. Neprestano seckanje utakmice od strane sudija kako bi proveravali svoje odluke, više je odgovaralo ekipi iz Moskve i već do kraja 3. četvrtine uspevaju da stignu do izjednačenja. Koncentrisaniji u poslednjem periodu igre bili su košarkaši iz Moskve. Na 3 minuta do kraja utakmice trojkama De Koloa i Higinsa, CSKA  stiže do velikih 7 poena prednosti, i očekivalo se da kao nebrojano puta lagano završe utakmicu. Rivers i Papas nisu tako mislili pa je domaćin uspeo da smanji na samo 2 poena razlike 69-71. Onda je na scenu stupio Ćaća Rodrigez i fantastičnim pogotkom na 50 sekundi do kraja donosi svojoj ekipi nedostižnu prednost. Na kraju CSKA dolazi do velikog trijumfa, i učvšćuje prvu poziciju na tabeli .

Rodrigez sa 21 poenom i Higins sa 16 poena bili su najzaslužniji za trijumf, dok je kod domaćina najefikasniji bio Papas sa 14, a fenomenalni Kalates je zabeležio double-double 13 poena i 11 asistencija, a tome je pridodao i 6 skokova.

U Vitoriji se dogodilo veliko iznenađenje. Ekipa sa dna tabele Armani došao je do velike pobede protiv Baskonije u neizvesnoj završnici rezultatom 83-82. Olimpija iz Milana pobedila i drugi put ove nedelje. Od samog starta ekipa iz Milana pokazala je da je došla po pobedu i beg sa dna tabele. Odličnim završetkom druge četvrtine i serijom od 10-0, gosti odlaze na odmor sa dvocifrenom prednošću 36-47. Tu prednost su održavali sve do poslednja 3 minuta kada mini-serijom od 7-0 Baskonija dolazi do aktivnog rezultata i minusa od samo jednog poena 75-76. Kada je Bobua pogodio za prvu prednost domaćina posle prve četvrtine navijači Baskonije su se ponadali da ipak neće doći do velikog iznenađenja. Džordan Tiodor je ugasio sve nade domaćina i doneo ekipi Armanija veliki trijumf košem u poslednjoj sekundi.

Upravo je Tidor bio najbolji igrač na utakmici sa 16 poena, 8 asistencija i 4 skoka. Gaudlok je postigao takođe 16 poena.

Kod Baskonije najefikasniji je bio Šengelija sa 17 poena i 12 skokova, dok je Grejndžer postigao 15 poena i imao 6 asistencija.

U poslednjoj utakmici dana, sastali su se u Malagi, Unikaha i Real Madrid. Bila je ovo prilika da Real nastavi seriju pobeda i dođe na deobu drugog mesta na tabeli  sa Olimpijakosem i Fenerbahčeom. Jedina prednost koju je na utakmici imala ekipa iz Madrida bila je 0-3, i od tada Unikaha uspostavlja svoj ritam i konstantno uvećava prednost do maksimalnih + 15 na sredini druge četvrtine 30-15. Uspeo je Real da malo smanji prednost do kraja poluvremena 38-27, ali bilo je evidentno da je Unikaha danas bolja ekipa od njih. Serijom od 9-0 Real je uspeo da izjednači pred kraj treće četvrtine 50-50. Vezanim trojkama Vaščinskog i Milosavljevića (obojica pogodili po dve), Unikaha ponovo stiže do osetnije prednosti 66-57. Lomili su trojkama košarkaši iz Malage goste, pa je tako i Nedović pogodio trojku za +13 na 2 minuta pre kraja i rezultat 77-64. Uspeli su Madriđani da smanje na pristojnih 80-75.

Najzaslužniji za trijumf Unikahe bili su Vaščinski i Mekalum sa 15 poena, dok je Nedović postigao 11 poena (2/7 za 2, 2/4 za 3 i 1/2 sl.bacanja) i 7 asistencija. Dragan Milosavljević postigao je 8 poena (1/3 za 2, 2/3 za 3).