Derbi opravdao očekivanja, Fener slavio

U dvorani Mira i Ljubavi Olimpijakos je dočekao Fenerbahče i derbi ovog kola je opravdao sva očekivanja.

Prva četvrtina je započela sporo, ali Najdžel Vilijams-Gos je ubrzo postigao prve poene na utakmici, te ubrzo jos 4 kasnije mu se pridružio Printezis. Sa druge strane su se brzo raspucali Nikola Kalinić i Kostas Slukas, pa je četvrtina provedena u rezultatskom egalu, ali ipak završena prednošću Fenera 18:21.

Drugu četvrtinu je otvorio Vasa Spanulis trojkom, ali fantastični Kalinić nije planirao da stane poslije sjajne prve četvrtine i nije dopustio Olimpijakosu da preuzme vodstvo. Glavni problem Feneru u drugoj četvrtini su bili brzi faulovi, te su ispunili bonus nakon samo 3 i po minute, a Vasa je to koristio kako bi napadao koš znajući da neće košarkaši Fenera smjeti igrati toliko čvratu odbranu nad njim. Sjajni pogodci za 3 poena u režiji Mahmatoglua i Tupana samo dodatno začinili ovaj derbi. Na petnaestominutni odmor se otišlo neriješenim rezultatom 39:39.

Treću četvrtinu je obilježila jaka odbrana obje ekipe, te su za 5 minuta zajedno postigli tek 10 poena. Puno izgubljenih lopti na obje strane i šuteva preko ruke usljed čvrste odbrane. Janis Strelnieks je uspio razmrdati ekipu Olimpijakosa ne bi li ova četvrtina prevagnula u njihovu korist sa par dobrih dodavanja. Krajem četvrtine su se igrači malo razigrali i u posljednju četvrtinu regularnog dijela utakmice se ušlo vodstvom Olimpijakosa 53:50.

Četvrta četvrtina je krenula u bržem ritmu, te se brzo utakmica vratila u dobro poznati egal i izgledalo je kao da će biti neizvjesno do samoga kraja. Iako su se i jedni i drugi usredsredili na odbranu, zanimljivih pokušaja i napada nije manjkalo. Melih Mahmatoglu i Nikola Kalinić su doveli ekipu Feneru prednost na 3 minute do kraja, ali su se poenima Vilijams-Gosa i Milutinova vratili u vodstvo. Sve je izgledalo kao da je gotovo kada je Slukas postigao 6 poena zaredom, ali se onda pojavio Papanikolau, pogodio trojku i vratio utakmicu u njen prirodan tok. Fener je protračio napad i predao loptu sa 13 sekundi Olimpijakosu. Najdžel Vilijams-Gos je promašio za pobjedu, Milutinov je probao popraviti ali nije uspio. Fenerbahče je slavio rezultatom 72:73.

Najbolji pojedinac u redovima Fenera je bio Kostas Slukas sa 20 poena i 4 asistencije, a pratio ga je sjajni Nikola Kalinić sa 16 poena. Kod Olimpijakosa se najbolje iskazao Papanikolau sa 18 poena, a pratili su ga Vilijams-Gos sa 13 i Printezis sa 10 poena.

Fener je upisao petu zaredom, odnosno šestu u takmičenju uz jedan poraz, dok je ovo bio Olimpijakosov treći poraz u nizu u Euroligi i sad su na omjeru tri pobjede i četiri poraza.