Cska u trileru savladao Žalgiris poslije produžetaka

CSKA Moskva je u svojoj Aleksander Gomeljski areni dočekala Žalgiris.

Utakmicu je otvorio poenima Tomas Volkap, a na prve poene iz igre za CSKA je postigao Kori Higins tek nakon 3 minute igre. Ekipe su se od početka smjenjivale u vodstvu i niko se nije udaljavao pretjerano. Leo Vesterman je razdrmao publiku trojkom sa pola terena, pa je poslije toga pogodio još jednu trojku za +4 svoje ekipe. Pogođenkm slobodnim bacanjima De Koloa je završena četvrtina u korist Žalgirisa 16:18.

Drugu četvrtinu je otvorio Vesterman sa slobodnim bacanjima. Za razliku od svog reprezentativnog kolege De Kolo nije dobro otvorio utakmicu, a i čista odbrana je falila pa su nakon 2 minute samo ispunili bonus. Prve poene za Žalgiris iz igre je postigao Milaknis trojkom preko ruke. A svoj debi u Euroligi je upisao i Džoel Bolomboj, te je isto otvorio zakucavanjem. Sergio Rodrigez je pogodio divnu trojku nakon što je izvrtio Erona Vajta. Bolomboj je unio energiju u ekipu CSKA u odbrani, te su veoma brzo okrenuli utakmicu u svoju korist. Kavaliuskas je sa četiri slobodna bacanja vratio u prednost Žalgiris. Kajl Hajns je imao jedno predivno coast to coast polaganje. Nejt Volters je pogodio 5 sekundi do kraja za vodstvo Žalgirisa 37:38 na poluvremenu.

Treću četvrtinu je otvorio Otelo Hanter poslije dodavanja Vila Klajburna, ali na drugom kraju su im uzvratili alley-oopom Voltersa za Dejvisa. Brendon Dejvis odlično ušao u drugo poluvrijeme, a pridružio mu se i Volters sa dva floatera. Otelo Hanter i De Kolo su odigrali možda najljepšu akciju u kolu, na lob pas De Koloa je Hanter zakucao preko Kavaliuskasa. I treća četvrtina je nastavila u istom pravcu kao i prve dvije, egal i puno slobodnih bacanja, te jako malo igre. U zadnju četvrtinu se ušlo prednošću Žalgirisa 59:60.

Četvrtu četvrtinu je otvorio trojkom Eron Vajt, ali je na drugoj strani na asistenciju Rodrigeza Klajburn poentirao. Bolomboj je još jednom svojom energijom razdrmao ekipu CSKA, blokadom nad Dejvisom u odbrani i pogđenim slobodnim bacanjem u odbrani. Volters je nastavio koristiti greške odbrane CSKA, ali je Higins odlučio stati u kraj tome pa je izblokirao Voltersa, a na drugoj strani je položio Bolomboj uz faul Milaknisa nakon kojeg je pogodio i slobodno bacanje. U ekipi Žalgirisa su se razigrali Milaknis i Grigonis. Leo Vesterman je pogodio za najveću prednost Žalgirisa od +8, ali odmah je uzvratio Kori Higins sa polaganjem uz faul Milaknisa. Žalgiris je nastavio sa dobrom igrom i otišli su na +9 trojkom Grigonisa nakon greške u preuzimanju od strane košarkaša CSKA. Sergio Rodrigez je pogodio za 3 poena i smanjio vodstvo Žalgirisa. Raspoloženi Kavaliuskas je pokušao držati prednost Žalgirisa, ali je Sergio Rodrigez sa dvije vezane trojke u 20 sekundi vratio na početak utakmicu. Nakon razmijenjenih poena i promašaja za pobjedu Voltersa utakmica je otišla u produžetak. Nakon 40 minuta rezultat je glasio 86:86.

Produžetak je otvorio Kori Higins poenima, ali je Žalgiris još jednom preuzeo vodstvo preko Kavaliuskasa i Grigonisa. Sergio Rodrigez i Higins su nastavili sa odličnim partijama. Rodrigez je podjelio prelijepu asistenciju za De Koloa koji je istračao iza leđa odbrane, a onda je uslijedila i blokada Kajla Hajnsa nad Dejvisom. Grigonis je bio hladan u produžetku i pogodio tri slobodna za novu prednost Žalgirisa, ali nisu dugo vodili jer je Klajburn možda i prelagano pogodio. Chacho Rodrigez je još jednom pokazao onaj clutch faktor i pogodio za tri poena i +3 svoje ekipe na minut do kraja. Poslije greške košarkaša CSKA nakon promašenog slobodnog bacanja, Volters je pogodio za izjednačenje. Kraj je nastupio nakon pogođenih slobodnih Klajburna i promašene trice Voltersa za pobjedu.

Najbolji igrač utakmice je bio Sergio Rodrigez koji je pogodio neke bitne šuteve za CSKA i završio je utakmicu sa 24 poena, pratio ga je Higins sa 23 i Klajburn sa 15. U redovima Žalgirisa najbolji su bili Kavaliuskas sa 14 i Grigonis sa 13 poena.

CSKA je upisao osmu pobjedu i uz Real su jedine neporažene ekipe, a Žalgiris je upisao i peti poraz uz tri pobjede.