Blažič srušio Real

U fantastičnom meču u Madridu, košarkaši Baskonije slavili su protiv Real Madrida rezultatom 91-87 u okviru trećeg kola Evrolige. Čovek odluke je bio Jaka Blažič, koji je postigao dve ključne trojke u poslednjem minutu utakmice (meč završio sa 21 poenom), a veliku podršku je imao u Vojtmanu (18 poena, 11 skokova) i Šengeliji (14 poena). Kod domaćina najistaknutiji su bili Gustavo Ajon (16 poena) i Luka Dončić (15 poena).

Baskonija, iako bez Barnjanija, je odlično otvorila meč. Posle svega minut ipo, pogodcima Šengelije, Akojona i Vojtmana, gosti su poveli 7-0. Košarkaši Reala su ušli dosta sporo i nesigurno u meč. Tokom cele prve četvrtine jedini ko je brio rasopložen za igru bio je Gustavo Ajon (12 poena), dok je ostatak tima delovao poprilično uspavano. To su odlično iskoristili igrači Baskonije, i zahvaljujući odličnoj timskoj igri, i izuzetno efikasnom napadu, odlaze na prvi odmor sa 13 poena prednosti, 32-19.
Na početku druge četvrtine, Madriđani su počeli da daju znake života, počeli su da igraju smislenije, međutim svojim greškama su dozvolj Baskoniji da dolazi do lakih poena iz tranzicije i da čuvaju prednost. Ipak posle jedne takve greške, Jaka Blažič postiže trojku u kontranapadu i donosi svojoj ekipi maksimalnih +17. Laso je morao momentalno da traži tajm-aut. To se ispostavilo kao pravi potez. Real je delovao u nastavku daleko svežije i odlučnije, ddok su košarkaši Baskonije delovali dosta istrošeno. Real pravi seriju 15-6, najviše zahvaljujući raspoloženim Kerolu i Rejesu, i prilazi na samo 8 poena zaostatka. Ipak trojkom Kima Tilija, gosti ipak završavaju prvo poluvreme sa dvocifrenom prednošču, 54-43.
Kako je završio prvo, tako je Real i započeo drugo. Sa 6 vezanih poena na startu trećeg perioda, Madriđani su prišli na samo 5 poena razlike. Ipak i pored vrlo blede i nepovezane igre, Baskonija je uspevala da odoli napadima Madriđanima. Ipak na minut pre kraja, zahvaljujući nesmotrenim faulovima Akojona i Šengelije pod protivničkim košem, Madriđani su iskoristili oba puta bacanja i prišli na samo poen razlike. Ipak pogodkom jedinog raspoloženog igrača u tom period, Adama Hange, Baskonija uspeva da završi četvrtinu sa 3 poena prednosti.
Obe ekipe su igrale dosta ujednačeno početkom četvrtog perioda. Ipak Luka Dončić donosi Realu izjednačenje nakon koša pod faulom. Trojkom Kerola, domačin je poveo prvi put na meču, sedam minuta pre kraja, a zatim i povećava prednost na 5 poena. Real je došao do čak 8 poena prednosti, i delovalo je da će kraljevski klub ipak odneti pobedu. Međutim odlični Larkin i Šengelija su uspeli da vrate Baskoniju u život, i dovedu svoju ekipu na samo poen zadostatka. Minut pre kraja, Jaka Blažič postiže trojku sa 8 metara i donosi novu prednost gostima 86-84! Već u narednom napadu iskusni Felipe Rejes postiže koš pod faulom i vraća prednost Madriđanima. Taj koš kao da je opustio domaće, jer je Adam Hanga vrlo lako probio odbranu i položio za novu prednost Baskonije. U narednom napadu Šejn Larkin nakon sjajne odbrane, krade loptu Serhiju Ljulju i asistira Jaki Blažiču, koji pogađa još jednu trojku, za nedostižnih 91-87, 10 sekundi pre kraja meča. Pokušali su Madriđani posle tajm auta, da dođu do brzih poena, međutim Kerol je bio neprecizan, a Hanga je bio najviši u skoku. Madridska publika je bila razočarana, Baskonija je došla do svog drugog trijumfa u Evroligi, dok je Real poražen po prvi put.
U narednom kolu, Madriđani gostuju Armaniju u Milanu, dok Baskonia dočekuje Olimpjakos.