Fener savladao Efes, Zvezda u Top 8

Košarkaši Fenerbahcea pobijedili su na domaćem parketu Efes rezultatom 90:86 (19:16, 18:18, 29:16, 24:36) u 13. kolu Top 16 faze Evrolige. Ovom pobjedom Fenera Efes je ostao bez šansi za prolaz u Top 8, što znači da se Crvena zvezda plasirala među osam najboljih ekipa u Evroligi.

Pravi derbi. U odličnoj utakmici Fener je slavio zasluženo, prelomivši utakmicu u trećem periodu igre. Predvođeni Datomeom i Bogdanovićem Fener se odlijepio na odlijepio na 16 poena razlike i prelomio utakmicu. Zavidnu rolu imao je i Pero Antić, koji je bio raspoložen kako u napadu tako i u odbrani.

Efes se vratio u utakmicu u posljednjoj četvrtini, prvenstveno zahvaljući opuštenosti i greškama igrača Fenera i došao na jedan posjed lopte na 3 sekunde do kraja, ali je Bogdanović pogodio dva slobodna bacanja. Uspio je Diebler pogoditi trojku za 88:86 na nešto više od sekund do kraja. Datome je fauliran i pogodio je oba slobodna bacanja.

Utakmica je počela dinamično, domaćini su trojkom Nikole Kalinića poveli 10:5, poslije čega je Efes odgovorio i nepun minut kasnije izjednačio, trojkom Cedija Osmana sa više od osam metara. Već u narednom napadu Dixon je pogodio svoju drugu trojku za novo vodstvo Fenera, koji je do kraja prve četvrtine sačuvao prednost, bilo je 19:16. I drugu četvrtinu bolje otvara domaća ekipa, pa se nakon šest odigranih minuta  odvaja na 9 poena razlike (30:21), prvenstveno zahvaljujući Peri Antiću koji je postigao dvije uzastopne trojke. Ipak, puleni  Dude Ivkovića brzo odgovaraju, te poenima Grangera i Osmana prave seriju 9:2, kojom je razika dva tima svedena na jedan posjed (32:30). Do kraja prvog dijela igre nijedna ekipa nije uspjela da napravi veću seriju, pa je rezultat na poluvremenu bio 37:34.

Identično kao i u prve dvije četvrtine, izabranici Željka Obradovića bolje su otvorili četvrtinu. te su predvođeni Bogdanovićem i Datomeom, koji su pogađali i iz prodora i šutevima. došli do 13 poena prednosti,bilo je 55:42.  U momentima u kojima je Fener pravio razliku, Efes je imao problema sa ubacivanjem lopte iz auta, iz čega su napravilitri izgubljene lopte. Efes preko Tyusa postiže četiri vezana poena, te smanjuje razliku na jednocifrenu. Međutim, na drugoj strani rafalnom paljbom Datome je rešetao koš Efesa  te odvojio Fener na 16 poena razlike, bilo je 62:46. Do kraja četvrtine obje ekipe su postigle po četiri poena za 66:50. U posljednjoj četvrtini vidjeli smo neočekivanu dramu, Efes je u posljednja dva minuta uspio da se potpuno vrati u utakmicu. Došli su gosti na jedan posjed lopte na 3 sekunde do kraja utakmice, ali je Bogdanović pogodio dva slobodna bacanja za 88:83. Na drugoj strani, Diebler je uspio pogoditi trojku za 88:86 na nešto više od sekund do kraja. Datome je fauliran i pogodio je oba slobodna bacanja te postavio konačan rezultat 90:86.

Najbolji u pobjedničkoj ekipi bio je Luigi Datome sa 24 postignuta poena i sedam skokova. Odličan je bioi Bogdan Bogdanović sa 21 poenom, pet asistencija i dvije ukradene lopte. Dvocifreni su bili i Pero Antić sa 13 i Bobby Dixon sa 10  poena.

U gostujućem sastavu Thomas Huertel je postigao 14 poena, 13 asistencija i šest skokova. Po 13 poena su postigli Derrick Brown, Cedi Osman i Jayson Granger, dok je Dario Šarić upisao 12 poena i sedam skokova.