Galatasaray savladao Bayern i postao prvi polufinalista Evrokupa

Košarkaši Galatasaraya su postali prvi polufinalisti Evrokupa nakon što su večeras na domaćem terenu savladali minhenski Bayern rezultatom 72:59 (23:14 20:11, 11:20, 18:14). Prva utakmica je završena rezultatom 99:89 za Bayern.

Odluka o prolazu u polufinale u paklenoj atmosferi Abdi Pekci dvorani pala je u posljednjim sekundama utakmice. Naime na 50 sekundi do kraja Deon Thompson pogodio je šut za dva poena za 68:59, ali je u narednom napadu napravio peti faul nad Chuck Davisom na 32 sekunde do kraja. On je imao dva slobodna bacanja koja je uspješno realizovao. Odličnom odbranom Galatasaray je Savanovića primorao na air-ball. Bayern nije odustajao, te je napravio brzi faul nad McCollumu na 5 sekundi do kraja, koji je pogodio oba slobodna bacanja. U posljednjem napadu Bayern nije uspio da napravi izgrađenu situaciju iz koje bi poentirali, te su Bryce Taylor i Alex Renfroe promašivali šuteve.

Najistaknutiji u pobjedi Galatasaraya bio je Errick McCollum sa 15 postignutih poena, Chuck Davis je dodao 12, a Vladimir Micov 12 poena. Dvocifren je bio i Blake Shilb sa 11 poena, te je dodao i devet skokova.

U redovima bavaraca najefikasniji je bio Deon Thompson koji je postigao 14 poena za samo 18 minuta u igri koliko je proveo zbog problema sa faulovima. Dvocifreni su bili i Alex Renfroe sa 12 poena, šest skokova i pet asistencija i John Bryant sa 10 poena i osam skokova.

Duško Savanović nije odigrao sjajnu partiju, postigao je četiri poena i imao isti broj asistencija i skokova za 28 minuta provedenih na parketu.

Galata je otvorila bolje utakmicu i već nakon deset minuta igre se totalno vratila u igru, bilo je 23:14. Igrali su domaćini odličnu odbranu te primorali bavarce na 15 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu što je rezultovalo prednošću domaćina 43:25 na poluvremenu.

Bayern se nije predavao, te su puleni Svetislava Pešića u trećoj četvrtini zaigrali jače i smanjili razliku na jednocifrenu, što im je u zbiru donosilo prolaz u polufinale. Nakon 30 minuta igre bilo je 54:45. Odluka o pobjedniku ove utakmice nije dolazila u pitanje ni tokom posljednje četvrtine, ali je odluka o ekipi koja prolazi u polufinale pala u posljednjim sekundama. Igrači Galatasaraya su bili spretniji, te se u posljednjoj minuti postigli četiri slobodna bacanja koja su im donijela prednost od 13 poena, dok su odličnom odbranom primorali Bayern na teške šuteve koje nisu postigli.

Galatasarayu je ovo prvi plasman u polufinale od 2008. godine, a u njemu će čekati pobjednika iz dvoboja Herbalife Gran Canaria Las Palmas i Stelmet Zielona Gora.