Galatasaray u finalu Evrokupa

Košarkaši Galatasaraya su drugi finalisti Eurokupa nakon što su uspjeli sačuvati prednost ostvarenu u Istanbulu. Gran Canaria je nakon produžetka slavila 94:81. U finalu će Turci igrati protiv Strasboura.

Odlična utakmice igrala se u Las Palmasu večeras. Domaćini su imali šansu da u četvrtoj četvrtini završe utakmicu. Posljednji napad su branili, a Micov je odličnim prodorom uspio pogoditi i izboriti produžetak.

U produžetku McCollum je prelomio utakmicu poenom sa slobodnih bacanja u posljednjoj minuti. Oliver je na drugoj strani pokušao iz prodora da poentira ali je bio izblokiran.

Najbolji u sastavu gostiju bio je Vladimir Micov koji je postigao 21 poen uz sedam skokova. Errick McCollum je postigao 16. Dvocigren je bio i Stephane Lasme sa 11 poena.

U sastavu domaćina najefikasniji je bio nekadašnji igrač kragujevačkog Radničkog DJ Seeley sa 23 poena. Alen Omić je postigao 16 poena uz sedam skokova, dok je Kevin Pangos dodao 14 poena.

Obje ekipe su se smjenjivale u vodstu prvu četvrtinu. Igrala se vrlo efikasna i lijepa košarka, DJ Seeley je predvodio sa 9 poena domaće košarkaše, dok je na drugoj strani raspoložen za igru bio Vladimir Micov sa 7 poena. Nakon prvih 10 minuta gosti iz Istanbula su imali prednost 27:29.

U drugoj četvrtini domaći uspijevaju da preokrenu rezultat. Alen Omić je predstavljao nerješivu enigmu za svoje čuvare koji su rano ušli u problem sa ličnim greškama. Na kraju druge četvrtine domaćini su vodili  48:44.

U trećoj četvrtini Gran Canaria se uspjela odvojiti na dvocifrenu prednost. Domaćini su sjajno šutirali za tri poena, ali su i igrali odličnu odbranu dopustivši gostima samo 13 poena u ovom periodu igre. Pred četvrtu četvrtinu rezultat je bio 67:57. Domaćima je trebalo samo još četiri poena da bi sustigli prednost Galatasaraya iz prve utakmice.

I onda kada smo svi mislili da će domaći igrati lepršavo, da će konačno prelomiti utakmicu, desilo se upravo suprotno. Pet minuta posljednje četvrtine regularnog toga utakmice Gran Canaria nije postigla poene iz igre. Galata se približila na samo šest poena zaostatka. Nakon toga na scenu stupa Rabaseda koji je vezao pet poena zaredom i vratio dvocifrenu prednost domaćima (73:62). Nekoliko minuta kasnije Omić je poenima iz reketa donio prednost u ukupnom skoru, bilo je 80:64 na tri minute prije kraja utakmice. Na ulasku u posljednji minut Micov je pogodio za dva za 85:72. Na drugoj strani na 40 sekundi do kraja Seeley je iz prodora poentirao za 87:72 uz dodatno slobodno bacanje koje je promašio. McCollum je pogodio šut sa poludistance na drugoj strani za 87:74. Aquillar je za domaće pogodio veoma tešku trojku preko ruke na 6,3 sekundi do kraja za 90:74. Gosti su tražili time-out, nakon kojeg je loptu dobio Micov i iz prodora postigao poene koji su, kasnije će se ispostaviti obezbijediti produžetak gostima. Dvije sekunde su ostale do kraja, domaći su tražili time-out. Oliver je primio loptu i šutirao za tri poena van balansa.

U produžetku obje ekipe su promašivale otvorene šuteve. Domaćini su u posljednjih minut i po promašili sva četiri slobodna bacanja što je vjerovatno i uzrok ispadanja. Na drugoj strani McCollum je postigao 3 od 4 bacanja u posljednjim minutama. Imala je Gran Canaria i priliku za prolaz u finale, ali je Oliver zasrljao u prodor gdje ga je blokirao jedan od igrača turske ekipe za veliko slavlje Galatasaraya.