Nizhny pobjedom u Tel Avivu prošao u osminu finala Evrokupa

Nizhny Novgorod je na gostujućem parketu u Tel Avivu porazio nakon produžetka Maccabi rezultatom 84:95 (23:27, 18:20, 25:19 15:15, 3:14) i plasirao se u osminu finala Evrokupa. Maccabi je ovim porazom završio takmičenje u Evropi za ovu sezonu.

Maccabi je doživio i četvrti uzastopni poraz (2-4) u Evrokupu, te na taj način se oprostio od Evrope, nakon što su prvo ispali iz Evrolige, sada su ispali i iz Last 32 faze Evrokupa.

Maccabi se vraćao dva puta iz deficita tokom utakmice, odveo utakmicu u produžetak, ali su ondje stali i za pet minuta postigli samo tri poena, a primili 14.

Možemo reći da je glavni uzrok poraza očajan šut za tri poena Maccabija od samo 16 posto (4 od 25), naspram 40 posto gostiju (14 od 35).

Na početku utakmice obje ekipe su se mijenjale u vodstvu. Obje ekipe su igrale loše odbrane, ali je u napadu Nizhny bio bolji, pa je na kraju četvrtine imao prednost od četiri poena razlike 23:27. Početkom druge četvrtine je Maccabi preokrenuo vodstvo u svoju korist, ali slično kao u prvoj četvrtini gosti bolje završavaju četvrtinu i odlaze na odmor sa prednošću od šest poena, bilo je 41:47.

Početkom drugog poluvremena Nizhny je imao i prednost od deset poena razlike, u tim trenucima od potpune propasti je Maccabi držao Gal Mekel, bivši igrač Crvene zvezde.

Upravo je ovaj igrač i inicirao potpuni povratak Maccabija u utakmicu, kada su igrači bljesnuli u odbrani a u napadu su poentirali iz šuteva sa poludistance i šuteva za tri poena. Od 49:59, Maccabi je došao na 66:64 pred kraj treće četvrtine. Do kraja je Nizhny uspio da izjednači.

Nizhny je bolje otvorio četvrtu četvrtinu napravivši seriju 9:2, za 68:75. Kada se činilo da će Maccabi pasti, oni se dižu iz pepela i odvode utakmicu u neizvjesnu završnicu. Na nešto više od minut do kraja Maccabi je imao pet poena zaostatka, ali je Devin Smith bio precizan za tri poena. Nizhny u narednom napadu nije poentirao, a na drugoj strani je Mekel promašio šut za dva, pa uhvatio svoj promašaj i na kraju bio fauliran. Oba bacanja je pogodio za 81:81 na 12.5 sekundi do kraja utakmice.

Nizhny je imao napad do kraja regularnog dijela utakmice, Maccabi je napravio faul kako bi zaustavio igru, ali nije bio u bonusu, pa je Nizhny imao loptu sa strane na 3,9 sekundi. Victor Rudd je pokušao iz lijevog ćoška za dva poena, ali nije uspio, pa je utakmica odvedena u produžetak.

Nizhny je u dodatnih pet minuta odigrao odlično, dok je Maccabi jednostavno stao. Postigli su gosti 14 poena u produžetku, dok su primili samo tri. Ivan Strebkov je u produžetku postigao dvije trojke poslije kojih nije bilo više povratka za Maccabi.

Najzaslužniji za pobjedu bio je Victor Rudd sa 22 postignuta poena. Dvocifreni su bili Dimitry Khvostov sa 19 poena, sedam skokova i deset asistencija, Semen Antonov je dodao 18 poena, Vladimir Ivlev 13 i Ivan Strebkov 12.

U redovima Maccabija najbolji je bio Gal Mekel sa 21 postignutim poenom, dodao je još četiri skoka i pet asistencija. Dvocifreni su bili još Trevor Mbakwe sa 13 poena i 11 skokova, Devin Smith je dodao 11, a Brian Randle 10.