Bayern slavio protiv Bilbaoa poenima sa slobodnih bacanja u zadnjoj sekundi

Minhenski Bayern našeg stručnjaka Svetislava Pešića slavio je danas na gostujućem parketu protiv Bilbaoa rezultatom 76:78 (25:18, 15:23, 23:20, 13:17) u trećem kolu grupe G LAST 32 faze Evrokupa.

Utakmica je odlučena poenima sa slobodnih bacanja Brycea Taylora u posljednoj sekundi utakmice. Amerikanac je do ovih bacanja promašio sve što je šutirao na koš.

Bilbao je na dvije minute do kraja imao prednost, ali je Nihad Đedović sa sjajna dva prodora  preokrenuo rezultat, na devet sekundi do kraja Dairis Bertans je izjednačio, ali su onda na samo sekund do kraja igrači Bilbaoa faulirali Taylora.

Bilbao je tokom cijele utakmice dobro šutirao za tri poena, ubacili su 12 trojki iz 35 pokušaja, imali 21 asistenciju naspram 7 Bayernovih, ali su i pravili puno faulova te slali igrače Bayerna na liniju slobodnih bacanja, što su oni u velikom postotku iskoristili, od 29 pogodili su 24 slobodnih bacanja.

Najistaknutiji u pobjedi Bayerna bio je bosansko hercegovački reprezentativac Alex Renfroe sa 16 poena, 8 skokova. Dvocifreni su bili još samo Deon Thompson i bivši reprezentativac BiH Nihad Đedović sa po 12 postignutih poena.

Duško Savanović je postigao osam poena, četiri skoka i pet faulova za nešto manje od 24 minuta na parketu.

U redovima domaćina najbolji je bio brat bivšeg igrača Partizana Davisa Bertansa, Dairis Bertans sa 27 postignutih poena. Bertans je večeras šutirao za tri poena šest od 11.

Dvocifreni u poraženoj ekipi bili su još Alex Rouff sa 11 i Giorgos Bogris sa 10 poena.

Bayern je ovom pobjedom ostao jedina neporažena ekipa u grupa G sa omjerom 3:0, dok je Bilbao Basket na omjeru 1:2. Naredno kolo Evrokupa donosi nam revanš ove dvije ekipe, koji će se  igrati u Munchenu.

U prvu četvrtinu bolje ulazi španski predstavnik koji u prvih deset minuta postiže četiri trojke za osjetnu prednost, bilo je 25:18. Košarkaši Svetislava Pešića u prvih deset minuta nisu igrali dobro u odbrani, a i u napadu kao da su igrali  sa pola gasa.

Početkom druge četvrtine Bilbao stvara još veću prednost, pa nakon tri minute igre odlazi na deset poena prednost. Nakon toga, Bayern je zaigrao bolje i angažovanije kako u obrani, tako i u napadu pa se prednost Bilbaa istopila, nakon 17 minuta igre bilo je samo plus dva za Bilbao, 35:33. Do kraja četvrtine uspio je Bayern i da u potpunosti preokrene rezultat trojkom Alexa Renfroa za 40:41 na poluvremenu.

U drugom poluvremenu igra se koš za košem, tek sredinom četvrtine Bilbao preuzima inicijativu i odlazi na pristojnih pet poena razlike dvije minute do kraja, ali se Bayern vraća poenima Đedovića za 63:61 za domaćine nakon 30 minuta igre. Problem Bayernu su predstavljale lične greške visokih igrača, Savanović i Zipser imali su po četiri. Sudije su Savanoviću dosudile dva faula u napadu i tehničku grešku.

U posljednjoj četvrtini igrala se brža košarka, Bilbao se odvojio trojkama na pet poena razlike, ali Bayern već u narednom minutu vraća razliku na jedan poen. Bilbao je opet šutevima za tri poena i sa poludistance na četiri i po minute do kraj utakmice imao šest poena razlike, bilo je 73:67. Dairis Bertans je izluđivao svoje čuvare svojim uspješnim šutevima za tri poena. Ipak, Bayern pravi mini seriju od 4:0 te u posljednje dvije minute ulazi se sa dva poena prednosti za Bilbao. Duško Savanović je sa istekom vremena pokušao za tri poena, ali nije uspio pogoditi, u narednom napadu Bilbaa Axell Hervell  je izgubio loptu. Nihad Đedović je u slijedećem napadu pogodio iz reketa uz faul, ali slobodno bacanje nije uspio realizovati. Bilbao nije uspio iskoristiti ni naredni napad, dok je na drugoj strani Đedović sjajnim prodorom poentirao za prednost Bayerna. Na pola minuta do kraja utakmice sudije dosuđuju faul za Bertansa koji je pogodio prvo ali i promašio drugo slobodno bacanje. Nakon što nisu uspjeli da uhvate loptu u napadu, igračima Bilbaa nije preostalo ništa nego da naprave faul. Deon Tompson je promašio prvo, a pogodio drugo slobodno bacanje za dva poena razlike. Dairis Bertans je na devet sekundi do kraja postigao poene iz reketa za neriješen rezultat. Kada su svi pomislili da utakmica ide u produžetak, Bryce Tayloru je dosuđen faul na šutu za dva poena, sekundu prije kraja utakmice, Amerikanac je pogodio oba slobodna bacanja, u preostaloj sekundi igrači Bilbaa nisu uspjeli ništa da urade.